Elektrikli Araba Nasıl Çalışır


Elektrikli Araba Nasıl Çalışır
Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır
Hibrit Araba Nasıl Çalışır?


Elektrikli Araba Nasıl ÇalışırElektrikli arabaların benzin yerine elektrikle çalışan motorları vardır. Dışarıdan bakınca bu arabaların elektrikle çalıştığını anlamazsınız. Çoğu zaman elektrikli arabalar benzinli arabaları dönüştürerek yapılmaktadır bu yüzden anlamak iyice imkansız hale gelir. Elektrikle çalışan bir araba kullanırken yapısı ile ilgili size bir fikir verebilecek tek unsur neredeyse tamamen sessiz olmasıdır.

Hibrid otomobillerin çalışma prensibi ise şöyle. Otomobil benzinli motoru sadece arabanın kalkışında ve yüksek hızda kullanıyor. Yani 0-12km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanırken 12 ile 80 km/s 'lik dilimde ise elektrikli motoru kullanıyor.

Elektrik motoru kullanacağı elektiriği de benzin motoru çalıştığı zamanlarda ya da frenleme sırasında şarj oluyor. Yani ekstradan bir şarja ihtiyaç duymuyor.

Elektrikle çalışan arabaları haberlerde sürekli görüyoruz. İşte bu arabalara artan ilginin belirli sebepleri var:

* Elektrikli arabalar benzinle çalışan arabalara göre havayı daha az kirletir. Yani benzinle çalışan arabaların çevre dostu alternatifleridir (özellikle şehir içinde)
* Yakıt pili ile çalışan arabalar elektrikli arabalardır, bu yakıt pilleri şimdilerde oldukça ilgi görmektedir.

Kaputun altında da benzinli ve elektrikli arabalar arasında büyük farklar vardır.

* Benzinle çalışan motor yerine elektrikle çalışan motor vardır.
* Elektrikle çalışan motor gücünü bir regülatörden alır.
* Regülatör de enerjisini şarj edilebilir bataryalardan alır.
 
Üst