Elektrik Hattından Ethernet

#1
Elektrik Hattından Ethernet


HomePlug ya da BPL olarak adlandırılan sistem, yerel ağların hızını uçuruyor.

Binalarda halihazırda döşeli olan elektrik hatlarından, artık çok da güzel yerel ağ oluyor. HomePlug ya da BPL (Broadband over Power Line - Elektrik Hattından Geniş Bant) sistemi, ev ya da benzer bir mekan içindeki yerel ağ iletişimini 85 Mb/s’ye kadar artırıyor.

ADSL, VDSL gibi bağlantılara sahip mekanlara kurulabilen ve 200 metreye kadar veri taşıyabilen sistemin, kurulumu gayet kolay. Elektrik prizlerine “Powerline ethernet” adaptörü takmak yetiyor. Bu adaptörler, birer modem işlevi görerek saniyede 3 Mbit’e kadar indirme ve yükleme hızı sağlıyorlar.

Ağın kurulacağı mekana ayrıca kablo döşenmesi gerekmiyor, çünkü zaten döşeli olan elektrik kablolarını kullanıyor. Ayrıca, ethernet adaptörlerinin önüne bir erişim noktası (”access point”) takılarak, ağı kullanacak cihazlar arasında kablosuz iletişim de sağlanıyor.

Avantajları ses ve video iletimini muazzam hızlandırması ve kablodan tasarruf ettirmesi olan sistemin, dezavantajları ise elektrik hattına takılı olan cep telefonu şarjı, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi aletlerden etkilenmesi ve sadece aynı elektrik fazında çalışan hatlarda sağlıklı hizmet verebilmesi. Yani, kablo vasıtasıyla iletilen internet yine de daha hızlı.

Ülkemizde bir yıldan beri kullanılmakta olan HomePlug/BPL hizmeti için, Allnet ve Bimel şirketlerine danışılabilir.
 
#2
Modemin fişin,i taksam o prize olurmu Chemist Şaka yaff şakaaaaaaaaa takarmıymışım hiçççç

Paylaşımın için teşekkürler Chemist
 
Üst