Eklentilere Genel Bakış


Opera eklentileri Opera için oldukça heyecan verici yeni bir gelişmedir. Özellikle topluluk üyeleri tarafından uzunca bir istenen bu yenilik sonunda Operaya entegre edildi. Şimdi isterseniz eklentiler konusunda yayınlanan bir yazı ile bu konuya bir giriş yapalım. Bu yazı resmi olarak Opera bloğunda yayınlanmıştır.

Bu eklentiler nelerden oluşuyor?

Tüm Opera Eklentileri HTML, CSS ve JavaScript gibi açık web standartlarından meydana gelmiştir. Gerçekte bu eklentiler bir .zip aşiv dosyasından ibarettir. Bu dosyanın içeriğinide ise bir index dosyası, bazı bilgileri içeren ve eklentinin ismi ile tanımlanmış bir .xml dosyası ve bir de eklenti simgesinden oluşmaktadır. Başlangıçta size biraz karışık gelebilir fakat eğer HTML ve JavaScript biliyorsanız kendi eklentinizi yapmak hiç de zor değil inanın.

Performansları nasıldır?

Performans Opera için her zaman başlıca konu olmuştur. Bu eklentilerin oluşturulması sırasında Opera elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve bu şekilde de devam edecektir. Yeni bir eklenti eklenirken mümkün olan en az miktarda bellek kullanmaya dikkat edilmektedir fakat bu aynı zamanda eklenti geliştiricileri ile doğru orantılı olmaktadır.

Tüm bu eklentiler onaylanmadan önce denendiler ve yayınlanmadan önce mümkün olduğunca optimize edildiler. Bu geliştiricilere yeni eklentiler oluşturması sırasında yardımcı olacaktır.

Eklenti güvenliği nasıldır?

Eklentiyi indirirken geliştiriciye ve onun yaptığı işe güveniyorsunuzdur. Şu an eklenti sayfasında bulunan ( ilk yayınlanan 16 eklenti) bu eklentiler , yayınlanmadan önce gerekli güvenlik testleri yapılmış ve herhangi bir zararlı ya da geri bildirim kodu içermedikleri onaylanmıştır. Eklentilerin henüz alfa aşamasında olması sebebiyle güvenlik konusunda geliştirmeleri çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecek.

Eklentiler gelecekte nasıl ele alınacak?

Bizim Opera eklentileri geleceğe dair bazı planlarımız var. Bunların en önemlisi elbetteki otomatik güncelleştirme sistemi ki; Opera 11 beta aşamasında bunu göstereceğiz. Eklentiyi indirmeyeceksiniz , sadece o eklentiyi takip edeceksiniz. Eklentiyi takibe aldıktan sonra herhangi bir güncelleştirmede eklenti bunu otomatik olarak yapacak. Eğer bir sebeple bunu kendiniz yapmak istiyorsanız da bununla ilgili bir ayar da koyacağız elbette.

Bunun yanı sıra aynı zamanda biz bu sistemin daha güvenli ve daha birbirine etkileşimli hale getirilmesi için neler yapabileceğimiz konusunda da çalışmaktayız. Gelişmeleri sizlere bildirmeye devam edeceğiz.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst