Eğitici çoçuk oyunları


Sıcak-soğuk

SICAK-SOĞUKBu oyun sınıf içinde oynanabileceği gibi çocuğunuzla siz de oynayabilirsiniz. Sırayla biriniz ebe olun. Ebe odadan dışarı çıksın. Seçtiğiniz bir nesneyi ebenin bulması gereklidir. Nesne

saklanır. Ebe içeri çağrılır. Nesneye doğru yaklaştıkça, "sıcak, sıcak, sıcak", uzaklaştıkça, "soğuk, soğuk, soğuk" diye yön gösterilir. Oyuncunun üç kerede nesneyi bilmesi gerekir. Bilemeyen oyuncu ya tekrar ebe seçilir yada ceza olarak türkü veya şarkı söylemekle cezalandırılır.
 

Evet-hayır

EVET-HAYIRErkan Yolaç'ın bir zamanlar televizyonda sunduğu bu oyunu (şimdi reklamlarda) çocuğunuzla birlikte oynayabilirsiniz. Dikkat gerektiren bu oyunda biriniz sunucu biriniz de yarışmacı olacak. Sunucu elinde bir nesneyi mikrofon gibi yaparak, çeşitli sorular sorar. Oyuncunun sorulara "evet" veya "hayır" cevabı vermemesi gerekir. Belirli bir süre evet veya hayır demeyen oyuncu oyunu kazanır.
 

Gördüğümü bul

GÖRDÜĞÜMÜ BULOyun sınıf içinde oynanabileceği gibi çocuğunuzla birlikte de oynayabilirsiniz. Öncelikle

siz oyun yöneticisi olun. Oyun yöneticisi bir nesne seçip onun bir özelliğini söyleyerek

oyuna başlar. Örneğin "yeşil görüyorum" der. Çocuğunuz o şeyi bulmaya çalışır. Bulunca

çocuğunuz başka bir cismin başka bir özelliğini söyleyerek oyuna devam eder. Bu sefer

siz bulmaya çalışırsınız.
 

Harf salatası

HARF SALATASIBir kağıda 5 yada 10 tane kelimeyi, harflerin yerlerini değiştirerek yazın. Çocuğunuz bu harflerin oluşturduğu kelimeleri bulup defterine yazsın. Her bulduğu kelimede puan verin.

ÖRN: almek ----kalem

aasm------masa ...gibi.
 

Dedemin gözlükleri

DEDEMİN GÖZLÜKLERİDedem uyurken, (Baş ve işaret parmakları ile gözlük yapılır)

Gözlüklerini kaybetmiş. (Gözlükler arkaya saklanır)

Aramış taramış, (Sağa sola bakılır)

Bir de bakmış, başının üstünde. (Saklanmış olan gözlük yuvarlakları, gözlük gibi başının üstüne konur)
 

Ismin baş harfiyle öykü yazma

İSMİN BAŞ HARFİYLE ÖYKÜ YAZMA:Çocuğunuzun isminin harflerinden oluşan cümleler kurarak bir öykü oluşturma oyunudur. Çocuğunuzun isminin "Ozan" olduğunu kabul edersek; "Oğlum ödevini erkenden bitirince çok şaşırdım. Babacığımzaten yarısını okulda yapmıştım. dedi. Ama ödev yapmanın yeterli olmadığını, o günkü derslerini oyun oynamadan önce mutlaka tekrar etmesi gerektiğini söyledim. Ne farkeder babacığım zaten ödev yaparken tekrar ediyorum." dedi. Şeklinde bir öykü yazdırabilirsiniz. Daha sonra başka isimlerle de öyküler oluşturabilirsiniz.
 

Kelime değiştirme

KELİME DEĞİŞTİRME:Sınıfta öğrencilere oynatılabileceği gibi bu oyunu evde çocuğunuzla da oynayabilirsiniz.

Siz ve çocuğunuz, kağıdınıza dilediği bir kelimeyi yazın. Bu kelimenin sadece bir harfini değiştirerek, başka bir kelime yapın. Bu kelimenin de sadece bir harfini değiştirerek, başka bir kelime yapın. Böylece sürüp gider. Belli bir süre sonra herkesin bulduğu kelime sayılır. Kim en fazla kelime bulmuşsa o kazanır.Örneğin: kasa

masa

maya

kaya

kaza

kazı

sazı

sarı ... bu şekilde devam eder.
 

Sayı zinciri

SAYI ZİNCİRİ:Bu oyun en az 3 kişi ile oynanır. Oyuncular tek sıra halinde veya halka şeklinde dizilirler. Oyun yöneticisi baştaki çocuğun elini, örneğin beş kere sıkar ve yanındaki çocuğun elini, kendisinin sıktığı kadar sıkmasını ister. Son oyuncunun elinin kaç defa sıkıldığı sorulur, böylece oyunun doğru veya yanlış oynandığı tespit edilir. Yer değiştirerek oyuna devam edilir.
 

Sayılar

SAYILAR:Gürbüz bir parmak, (Baş parmak gösterilir)

Ne hoştur sayı saymak.

İşte bunlardan iki. (İki parmak gösterilir ve 10 parmağa kadar aynı hareketler yapılır.)

Şimdi de üç oldular,

Azıcık çoğaldılar.

Dört oldu bunlar bakın,

Şaşmayın siz sakın.

Beş kardeş ne güzeldir,

Hepsi de bir eldedir. (Bir el gösterilir.)

Bunlar da oldu altı,

Parmaklar ne çoğaldı.

Altı, bir daha yedi,

Daha sayma bitmedi.

Bunlarda sekiz kardeş,

Hepsi ikiz kardeş. (Parmaklar ikişer ikişer gösterilir.)

Şimdi dokuz oldular,

Ne kadar çoğaldılar.

Parmaklarım on oldu,

Eller parmakla doldu.(İki el birlikte gösterilir.)
 

Tek-çift

TEK-ÇİFT : Bu oyun sınıf içinde oynanabileceği gibi çocuğunuzla siz de oynayabilirsiniz.

Oyunculardan biri tahtaya çıkarak yüzünü arkadaşlarına doğru döner. Elini arkasına gizleyip, parmaklarından bir kısmını kapatıp, bir kısmını açar. Öğrencilerden birine, "tek mi, çift mi? " diye sorar. Parmaklardan açık olanların tek veya çift olduğunu tahmin eden öğrenci ebe olur.
 

Bommm !

BOMMM !Çocuklar bir halka olur. Oyunu yöneten; bir öğrenciden başlayarak sayı saydırır. Önceden tespit edilen bir rakam ve onun katları gelince, o rakamı söyleyen öğrenci rakam yerine "Bommm !" der. Ondan sonra gelenler sıra ile sayıları saymaya devam ederler.Örneğin: 1-2-3-4- Bommm- 6-7-8-9- Bommm-11-... gibi. Oyunda şaşıran öğrenci oyun dışı kalır.Bu oyunda toplu sınıf etkinliklerinde oynanabileceği gibi çocuğunuzla siz de karşılıklı olarak oyanayabilirsiniz. Ayrıca 5'er 10'ar 3'er 2'şer saymayı öğrendiklerinde; bu oyunu oynatırsanız daha fazla pekişecek ve zevkli olacaktır.
 

Dört kere zıpla, üç kere el çırp !

DÖRT KERE ZIPLA, ÜÇ KERE EL ÇIRP !Oyuncular, ayakta daire şeklinde dururlar. Oyun yöneticisi elinde tuttuğu cisimleri öğrencilere göstererek, gösterdiği eşyaların sayısı kadar el çırpmalarını ister. Oyuncular gösterilen eşya miktarı kadar el çırpar ve hiç konuşmazlar. Oyunun ikinci turunda gösterilen iki eşyadan birincisinde zıplanması, ikincisinde el çırpılması istenir. Daha ileri aşamalarda " el çırp, zıpla, ayağını yere vur, çömel" gibi komutlarla oyuna devam edilir.
 

Kelime tombalası:

KELİME TOMBALASI:çocuklara oyunla birşeyler öğretmenin güzelliklerinden bahsediyorsun.Kesinlikle katılıyorum. Bunu birebir yaşayarakta gördüm ve bir oyunumu da senle paylaşmak istedim. Benim oğlum bu sene birinci sınıfa gidiyorve inanılmaz oyun çocuğu. Bundan sebep 1.dönem okumayı söktüremedim.Sömestr tatilinde kara kara bu çocuğa nasıl okuma yazma söktürürüm diye düşünürken aklıma bir fikir geldi.Tombala yaptım. Nasıl mı ? Bildiğimiz tombala oyunu. Ben aynen Tombala kartonu gibi kartonlar yapıp boş kutulara rakam yerine hece ve kelimeler yazdım. Ayrıca yine küçük küçük kare şeklinde kestiğim kartonlara da bu hece ve kelimeleri yazdım.Bu oyunda tek kural bez torbaya koyduğumuz bu ufak kartoncukları oğlum çekip okudu ve okuduğu bu yazıları aynı zamanda kartondan bularak okumasını daha da pekiştirmiş oldu....Böylece okumakla hiç işi olmayan oğluma okumayı hem sevdirdim hem de öğrettim. Tavsiye ederim.
 

Harf tanıma

HARF TANIMA:Çocuğunuz küçük ve harfleri öğretmek istiyorsanız önce sesli harflerden başlayın. Bu harfleri fon kartonuna yazıp kesin.. Büyük ve küçük harf olarak. Her kartı gösterdiğinizde hangi harf olduğunu söylesin. Yalnız burada önemli bir nokta daha var. Aynı renk fon kartonuna yazmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü rengi ezberleyip o renk kartonu gördüğünde harfi söyleyebilir harfi öğrenmemiş olur. Harflerin yazılı olduğu bu kartonları yere saçıp "hadi bana şimdi küçük e harfini bul bakalım" diyebilirsiniz.Her bulduğunda onu motive edici sözler söylemeyi unutmayalım. Bulamadığında da lütfen motive edelim kırmayalım çocuklarımızı.

Sesli harfleri öğrendikten sonra sessiz harfleri de öğretebilirsiniz. Ancak bunu sınıf öğretmenlerinden öğrenerek yapın. Çünkü sessiz harfleri "Ç" Çe diye çocuğunuza öğretmeyeceksiniz. Sadece sesi vermelisiniz. Harfi Çe diye öğretirseniz. yanına a getir dediğinizde Çea diyecektir. Lütfen dikkat edelim! yardım edelim derken çocuğun kafasını karıştırmayalım.
 

Sırta harf yazma oyunu

SIRTA HARF YAZMA OYUNU:Okulda öğrenciler arasındada oynatılabilir, evde çocuğunuzla da oynayabilirsiniz.

Çocuğunuzun sırtına bir harf, hece, yada kelime yazın. Sırtı dönük olan çocuğunuz eğer bunu okuyabilirse alkışlayın. Sırta yazılırken mutlaka parmakla yazılmalıdır.
 

Adam asmaca

ADAM ASMACA:Bu oyunu da okulda ya da evde çocuğunuzla oynayabilirsiniz. Öncelikle elinize bir kağıt kalem alın ve konu belirleyin. Hayvanlar,meyveler, eşyalar gibi.. Bu oyunu eminim ki herkes biliyordur ama yine de anlatıyorum. Kelime sayısı kadar yatay çizgi çizin. Çocuğunuz bir harf söylesin. Siz de var olan harfleri çizgilerin üzerine yazın. Yok olanlarda adamın teker teker vücudunu oluşturun. İnşallah idam olmaz. En çok sevilen oyunlardan biridir bu..
 

Tren

TREN:Eğer sayıları öğretmek istiyorsanız tern oynayın çocuğunuzla. Ben bu oyunla öğrettim. Hem de 4 yaşındayken. Bildiğiniz gibi sayıları iki ayrı kağıda 1 den 10 a kadar yazın.

Önce çocuğunuz başlasın. Bir sayı yazsın siz bilmeye çalışın. Her bilemediğiniz de sayının bir kenarına bir çizgi çizsin. Bildiğinizde sayıları yazma sırası size geçecek. Bir sayı dört defa bilinmediği zaman kutunun içinde yer alır. artık bir vagon oluşmuş demektir bacasını, tekerleklerini ve dumanını çizdirip o sayıyı yolculuğa çıkartabilirsiniz...Çuf çuf çuf...
 

Günleri öğrenmek:

GÜNLERİ ÖĞRENMEK:Gerekli Olanlar:OyuncaklarÇocuğunuzun en çok sevdiği yedi oyuncağı seçin. Bu oyuncakların her birine bir gün ismi verin. Her sabah kalktığınızda o günün adını taşıyan oyuncağı çocuğunuza verin. Böylece kısa zamanda günleri öğrenmiş olacaktır.
 

Mutlu yüzlü sandviçler

MUTLU YÜZLÜ SANDVİÇLER:Gerekli Olanlar: Ekmek, fıstık ezmesi, çikolata tanecikleri.Bir dilim ekmeğin bir yüzüne fıstık ezmesi sürün. Çocuğunuza çikolata parçacıkları verin ve bu dilimin üzerine gözler, burun ve gülen bir ağız yapsın. Böylece, mutlu bir yüz oluştursun.
 

Bovling

BOVLİNG:Gerekli Olanlar: 8-10 adet plastik içecek şişesi, platik top.Bahçede yada evde düz bir alana plastik şişeleri birine top vurduğunda diğerleri de devrilecek şekilde dizin. Şişelerden 5-6 metre uzağa bir çizgi çizin. Çizginin gerisinde durun ve topu atarak şişeleri devirmeye çalışın. Bu oyun grup halinde daha zevkli geçer.
 
Üst