Ege bölgesi hangi tarım ile ünlü ?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 24 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ilıman bir iklimin hakim olduğu Ege Bölgesinde Hangi sebzeler, meyveler ve hangi tarım ürünleri yetiştirilmektedir, Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri Hakkında genel bilgileri sizlere sunuyoruz.

  Tütün : Türkiye tütün imalatının % 50’sini bu bölge karşılar. Tüm kıyı ovalarında ekimi yapılan ve ülke dışına ihraç edilen tütün en çok Bakırçay Ovası’nda yetiştirilir.ic anadolü bölgesinde yatisen ürünler

  Zeytin : Akdeniz abuhavasının tanıtıcı kültür nebatı olan zeytin en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir. Türkiye imalatının % 48’ini Ege Bölgesi sağlar. Edremit – Ayvalık Yöresi başta olmak üzere tüm kıyı kesiminde ve yer yer 100 kilometre içerilere kadar zeytin yetiştirilir.

  Üzüm : Türkiye’de üzüm imalatının % 40’ını sağlayan bölge 1. sırada bulunur. Kurutularak ihraç edilen çekirdeksiz üzümün tamamını Ege Bölgesi üretir. Başta Gediz Ovası olmak üzere Büyük ve Küçük Menderes ovalarında yetiştirilir.

  İncir : Kış ılıklığı isteyen ve Akdeniz abuhavanına uyumlu olan incirin %82’si bu bölgede yetiştirilir. Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz ovalarında incir imalatı yoğunlaşır. Kurutularak ülke dışına ihraç edilen incirin en çok yetiştirildiği yer ise Aydın’dır.

  Pamuk : Akdeniz abuhavanına uyumlu olduğundan kıyı ovalarında ekimi yapılır. Büyük Menderes ve Gediz ovalarında imalatı yoğunlaşır. Türkiye imalatının % 42’sini sağlayan Ege Bölgesi imalatta ilk sırayı alır.

  Turunçgiller : Akdeniz abuhavanına uyumlu olan ve kış ılıklığı isteyen turunçgil imalatı, İzmir’in güneyindeki kıyı ovalarında yapılrı. Türkiye imalatının %10’unu sağlayan bölge, Akdeniz Bölgesi’nden sonra 2. sırayı alır.

  Pirinç : Çöküntü ovalarında ekimi yoğunlaşır.

  Sebze : Bölgenin sebze imalatında ehemmiyetli bir yeri vardır. Domates, biber, patlıcan, patates, salata, kereviz, pırasa, başlıcalarıdır.

  Meyve : Bölge kendine mahsus meyve imalatı ile diğer bölgelerden ayrılır. İncir, turunçgil ve üzümün yanı sıra elma ve kiraz imalatı de ehemmiyet taşır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ağu 2014
 2. Ege bölgesinde:zeytin,tütün ve incir yetiştirilir...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ağu 2014
Yükleniyor...