Efendimizi (SAV)sev

Efendimizi (SAV)sevmek


Onu sevmek Allah'ı sevmekle birdir. Onun sevgisi Ariflerin, Alimlerin gönül ilacıdır. Herşeyden çok onu sevmedikçe tam mü'min olamayız.

Rasulü Ekrem (Aleyhisselatu vesselam) buyurdular ki "Sizden biriniz tam mü'min olamaz, ta ki ben ona, nefsinden, evladından, ebeveyninden ve insanların cümlesinden daha sevgili olmadıkça"

Diğer bir Hadis-i şerifde " Üç şey varki;kimde bulunursa imanın tadını bulur:Allah ve Rasulü ona, herşeyden daha sevgili olmak. Bir kimseyi hiçbirşey için değil;Allah için sevmek. Ateşe atılmaktan korkup tiksindiği kadar;imandan küfre dönmekten tiksinip korkmak"


Şu halde her mü'minin imanı, Peygamber efendimize olan sevgi ve muhabbeti kadardır. Onu çok sevene ne mutlu.
Çünki O:"Kim beni severse cennette benimle beraberdir"der." Kişi sevdiğiyle beraber haşrolunur" buyuranda odur. Peygamber efendimizi sevmenin alametleri Her hali ve hareketlerinde onun sünnetine uymak, edebiyle edeplenmek, Onu çokça anmak, Ona kavuşmayı iştiyakla arzu ederek ölümden korkmamak, Efendimiz anıldığı zaman hurmet ve tazimde bulunmak, salevatı şerife getirmek, Onun sevdiği herşeyi kayıtsız şartsız sevmek, Kur'an-ı Kerim'i çok sevmek, hükümlerine uymak, Kur'an ahlakı ile ahlaklanmaktır.

Büyük velilerdenSehl Bin Abdullah'ı Tüstüri der ki:
Allah sevgisinin alameti Kur'anı sevmek, Kur'an sevgisinin alameti Rasulullahı sevmek, Rasulullahı sevmenin alameti sünnetini sevmek, sünnet sevgisinin alameti ahireti sevmek ve dünya sevgisini kalbe sokmamak. Bunun alameti ise;ebedi hayatına hazırlanmaktır.
"Eğer müslüman olarak yaşamak istiyorsan, bu,ancak Kur'an'ın ahkamına uymakla mümkündür.


Allah(C.C)tüm müslümanları Peygamber Efendimiz'in(SAV)şefaatine nail eylesin.
 
Üst