Ebû Said Bin Halef Bin Yahya Temimi El-Bacci Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 28 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


  1. Ebû Said Bin Halef Bin Yahya Temimi El-Bacci Kimdir    Ebû Said Bin Halef Bin Yahya Temimi El-Bacci Kimdir Kısaca Hayatı

    Tunus’ta yetişen, ibadet ve tâatı ile meşhur bir velî. Tevhid ve tasavvufla ilgili çok söz söylemiştir.Ebu Said Bin Halef Bin Yahya 1156′da Tunus’ta, Bacce şehrinde doğdu.Ebu Said Bin Halef Bin Yahya İlk tahsilini burada gördükten sonra Tunus şehrine gitti.

    Ebu Said Bin Halef Bin Yahya Tahsilini tamamladıktan sonra ilmiyle meşhur olup, tanındı.Ebu Said Bin Halef Bin Yahya 1206′da hacca gitti. Mekke’de üç sene kalıp ibadet ve taâtle meşgul oldu. Oradan Şam’a, sonra da tekrar Tunus’a geldi. Çeşitli medreselerde Kuşeyri Risâlesini ve İbn-i Cevzî’nin eserlerini okuttu.Ebu Said Bin Halef Bin Yahya Bir çok talebe yetiştirdi. Ebu Yusuf Muhammedî, Ali ibni Abdürrafi gibi âlimleri yetiştirdi. 1231 yılında vefat etti. Namazını Şeyh Abdüsselam Bercini kıldırdı. Ebu Said Bin Halef Bin Yahya Kartacna’da defnedildi.Ebu Said Bin Halef Bin Yahya Temimi El-Bacci Türbesi ziyâret edilmektedir.
     


Yükleniyor...