Ebdal Murad Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 7 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ebdal Murad hakkında bilgi  Ebdal Murad Hayatı

  Ebdal Murad Bursa velîlerinden.

  Ebdal Murad Horasanda doğdu. Bursanın fethinden önce Buhârâdan Bursaya gelen hak âşığı adı verilen kırk abdaldan biridir. Doğum ve vefât târihi kesin bilinmemektedir. Bursanın fethinden sonra vefât etti. Ebdâl Murâdın kabri, Bursanın dağ yamacında Alacahırka semtinin yukarısında, hâkim bir tepe üzerindedir.

  Ebdal Murâd, Orhan Gâzinin Bursayı fethinde yanında bulunan mücâhidlerden idi. Yanında dâimâ bir tahta kılıç bulundurur, bu nasıl kılıç deyip alay edenlere; “Siz onun ne kadar keskin olduğunu bilmezsiniz derdi.

  Ebdal Murâd fetih esnâsında Bursa kalesini gözetleme vazîfesi yaptı. “Hıdmet-ül-Mülûk nısf-üs-sülûk (Devlet başkanlarına hizmet tarîkat yolculuğunun yarısıdır) sözü gereğince fetihde Sultan Orhan Gâziye maddî ve mânevî yardımlarda bulundu. Dört arşın uzunluğundaki tahta kılıç ile şaşılacak kahramanlıklar gösterdi. Tahta kılıcını kocaman bir kaya parçasına vurmasıyla kayayı ikiye ayırması düşmanı dehşete düşürdü.

  Harp bitip Bursa feth olunduktan sonra Ebdal Murâd ın, Keşiş Dağı eteklerindeki tekkesine çekildiği ve Orhan Gâzinin tekkeye binden fazla bakır kapkacak verdiği rivâyet edilmektedir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ebdal Murad Kimdir
 1. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  512
 2. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  627
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  786
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  680
 5. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  844