E Vitamininin Cilde Faydası

Kırışıklıklara Karşı E Vitamini
Yaşla birlikte, cildin elastikiyeti azalır ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu doğal süreç kötü cilt bakımı, yetersiz beslenme, sigara ve alkol nedeniyle hızlanabilir. E vitamini cilde esnekliğini veren kolajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki belirtilerini geciktirebilir. Kolajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır. Gıdalar yoluyla aldığınız E vitaminine ek olarak E vitamini içeren özel bakım kremleriyle cildinizi kırışıklıklara karşı daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Gece Bakımı İçin E Vitamini
Güneşten veya diğer çevresel koşullardan yıpranan cildi eski sağlığına kavuşturmak için E vitamini kullanabilirsiniz. E vitamini antioksidan etkisiyle cildi canlandırır ve nemlendirir. Ancak saf E vitamini yağını cildinizde her gün kullanmayın. Günlük bakım için yine E vitamini içeren kozmetik kremleri tercih edebilirsiniz. Cildiniz çok yıprandıysa veya aşırı kuruduysa, zeytinyağı ve E vitaminiyle kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. 3-4 yemek kaşığı zeytinyağına 2 adet E vitamini kapsülünü kırın ve iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze (göz çevresi hariç) sürün. Bu karışımı gece yatmadan önce sürüp sabah ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Yara İzleri
E vitamini yanık, kesik ya da ameliyat izlerinin tamamen ortadan yok olmasını sağlamaz ancak bu yara izlerinin görünümlerini bir miktar azaltabilir. E vitamini ayrıca antioksidan etkisiyle yaraların geçme sürecini yavaşlatan serbest radikalleri baskılar.

Kahverengi Lekeler
Yara izleri gibi, yaşlılık lekesi olarak da bilinen kahverengi lekeleri hafifletmek için E vitaminini kullanabilirsiniz. Ciltteki kahverengi lekelerin ana nedeni karaciğerin yeterince çalışmamasıdır. E vitamini karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olarak bu lekelerin yayılmasını önemli oranda yavaşlatır. Cilt yüzeyine harici olarak uygulandığında ise lekelerin rengini açar ve deri hücresi üretimi teşvik eder.

Tırnak Etleri
Tırnak çevresinde sert tırnak etlerini yumuşatmak için E vitamini yağı kullanabilirsiniz. E vitamini tırnak etlerini yumuşatarak çatlamaya karşı korur ve tırnakları nemlendirir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst