Düzce Resimleri


DÜZCE

Düzce il merkezi 39051 dakika kuzey enlemi ile 31008 dakika Dogu boylaminda yer alir.

Türkiye''nin illeri arasindaki yeri, Bolu ili topraklarinin bati ve kuzeyinde Sakarya ilinin dogusunda ve Zonguldak Ilinin güneybatisinda yer alir. Kuzeyinde Karadeniz ile sinirdir. Diger illerle sinirlarini tabii sinirlar olusturur. Bu sinirlar kuzeybatida Sakarya ile Melen Çayi, bati ve güneyde daglarin üst kisimlari olusturur. Deniz seviyesinden yüksekligi 160 metre kadardir. Güneydeki bu daglar, batidan doguya Keremali, Elmacik, Güney Bolu ve Sünnice daglaridir.

Yollara göre dogu-bati yönünde uzanan D-100 karayolu ile TEM otobani üzerinde yer alir. Bu yollar il merkezinden geçer. Bu konumu ile Avrupa-Asya arasinda transit yol üzerindedir. D-100 karayolu il merkezinden ayrilarak Akçakoca ilçesi üzerinden Zonguldak Iline baglanir. Düzce bu konumu ile yol kavsagi sehridir.

Düzce''nin kuzeyinde Akçakoca, kuzeydogusunda Yigilca, kuzeybatisinda Çilimli ve Cumayeri, batisinda Gümüsova ile güneydogusunda Gölyaka ilçeleri yer alir.


Düzce''nin tarihi 14. yy''dan daha gerisine dayanmamaktadir. Ancak Düzce’nin 8 km kuzeyinde yeralan Konuralp kasabasinin tarihi MÖ 3. yy'' a kadar dayanmaktadir. Konuralp''in mevcut arkeolojik eserlerden saptandigi kadariyla zengin bir tarihi vardir. Konuralp M.Ö. 74 yilina kadar Bilecik, Bolu, Kocaeli ve Sakarya sehirlerini kaplayan bir alanda hakimiyet süren BITHYNIA Devleti''nin önemli sehirlerinden birisiydi ve adida ''Prusias Pros Hypios (Melen Kenarindaki Prusias)''di. M.Ö. yilinda, kisa bir süre Pontus istilasina ugrayan sehir, ayni yil Roma hakimiyetine girdi.

Roma devrinde sehir Latin kültürünün tesiri altinda kaldi, adida '' Prusias ad Hypium'' olarak degisti. Roma devrinde sehirde Hiristiyanlik hakimiyeti hüküm sürdü. 395''de Roma Imparatorlugu ikiye bölününce sehir Dogu Roma Imparatorlugu’nun sinirlari içinde kaldi.

Osman Gazi''nin komutanlarindan Konuralp Bey, Düzce ve çevresini Osmanli topraklarina katma emrini aldi. Bunun üzerine 1321-1323 yillari arasinda bu yöredeki Bizans tekfurlari ile yaptigi savas sonunda DÜZBAZAR (Düzce Ovasi)’i ve Bizans Prusias''ini fethetti.....

AKÇAKOCA
KURU GÖL


UĞURKÖY
 
Üst