Dünyanın Güçlü Yüz Kadını

ABD'nin önemli dergilerinden Forbes, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i bu yıl da dünyanın en güçlü kadını seçti.


Forbes dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Güçlü Kadınları-2008 listesinde, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 75'inci sırasında yer alarak, listedeki tek Türk kadın oldu.

Listenin bu yıl da birinci sırasında yer alan Almanya Başbakanı Merkel, böylece 3 yıldır dergi tarafından dünyanın en güçlü kadını seçilmiş oldu.

Listede geçen yıl 4'üncü sırada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bu yıl 7'nci sırada yer aldı.

2'nci sırada ABD Federal Mevduat Sigorta Şirketi Başkanı Amerikalı Sheila Bair, 3'üncü sırada Pepsi'nin baş yöneticisi Amerikalı Indra K. Nooyi, 4'üncü sırada Amerikan sağlık sigortası şirketi WellPoint'in başkanı Angela Braly, 5'inci sırada İngiliz iş kadını Cynthia Carroll, 6'ncı sırada Amerikalı iş kadını Irene B. Rosenfeld, 7'nci sırada Condoleezza Rice, 8'inci sırada Temasek Holding baş yöneticisi Singapurlu Ho Ching, 9'uncu sırada Areva'nın başkanı Fransız Anne Lauvergeon, 10'uncu sırada Amerikalı üst düzey yönetici Anne Mulcahy yer aldı.

Listede 54 üst düzey yönetici ve iş kadını ile 23 siyasetçi bulunuyor. Geri kalanları ise çeşitli medya grubu yöneticileri, temsilcileri ve diğer kuruluşların yöneticileri oluşturuyor.

Listenin siyasetçileri

Listedeki siyasetçiler arasında ABD'den Senatör Hillary Clinton geçen yıldan birkaç sıra geriye düşse de listenin 28. sırasında yer aldı ve dergi tarafından bu yıl medyanın en fazla ilgi odağı olan kadın siyasetçisi gösterildi.

ABD Başkanı George Bush'un eşi "first lady" Laura Bush da listede 44'üncü sırada yer aldı. Geçen yıl 26'ncı sırada bulunan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bu yıl 35'inci sıraya yerleşirken Fransız Ekonomi Finans ve İstihdam Bakanı Christine Lagarde 14'üncü sırada, Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko 17'nci sırada, Hindistan Kongre Partisi lideri Sonia Gandi 21'inci sırada, İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipora Livni 52'nci sırada, Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark 56'ncı sırada, İngiltere Kraliçesi Elizabeth 58'inci sırada, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen 71'inci sırada, İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese 74'üncü sırada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis 78'inci sırada ve Ürdün Kraliçesi Raina 96'ncı sırada yer aldı.

Listeye ilk kez bu yıl giren Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez ise listenin 13'üncü sırasına yerleşirken 38'inci sırada Myanmar'da cunta yönetimi tarafından yıllardır ev hapsinde tutulan muhalefet lideri Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi bulunuyor.

Listede Amerikalı talk şov sunucusu Oprah Winfrey (36'inci sırada), Yahoo internet şirketinin başkanı Susan Decker (50'nci sırada) ve Amerikalı ünlü gazeteci Christiane Amanpour (91'inci sırada) da dikkati çekiyor.

Türkiye'den tek isim

Listede, Türkiye'den bu yıl sadece Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yer aldı. Listenin 75'inci sırasında bulunan ve dünyanın en güçlü kadınlarından olan Sabancı, bu konumuyla bir kez daha Türkiye'nin de en güçlü kadını olmuş oldu.Dergide, Güler Sabancı'nın Türkiye'nin AB üyelik sürecine büyük destek verdiği belirtilerek, Sabancı Holding'in İspanyol ve Japon ortaklarla nükleer santral kurma düşüncesine yer verildi.

Sabancı'nın Uluslararası Kriz Grubu'nun (International Crisis Group) yönetim kurulu üyesi olduğu kaydedilen dergide, Sabancı'nın Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası'nın (European Round Table of Industrialists) da ilk kadın üyesi olduğu ifade edildi.

Dergide, Güler Sabancı'nın Sabancı Ailesi tarafından kurulan Sabancı Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu ve amcasıyla ortak şarap ürettiği belirtildi.

Sabancı, geçen yılki listede 65'inci sırada, Türkiye'den 2'nci isim olarak Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili İmre Barmanbek de 88'inci sırada yer almıştı.
 
Üst