Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Züleyha

Yönetici
Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünyada bugüne kadar doğrudan ölçülen en düşük sıcaklık 1983’de Antarktika’nın doğusundaki Rusya’ya ait Vostok İstasyonu’nda -89,2°C olarak kaydedildi. Ama uydulardan elde edilen küresel yüzey sıcaklığı verilerini analiz eden bilim adamları Doğu Antarktika Platosu’nda, Fuji ve Argus tepecikleri arasındaki bölgede 10 Ağustos 2010 tarihinde sıcaklığın -93,2°C’ye kadar düştüğünü belirledi.
Fakat bu sıcaklık değeri doğrudan ölçülmedi. Araştırmacılar sıcaklık ölçümlerini NASA’ nın Terra, Aqua ve Landsat 8 uyduları üzerindeki, Antarktika’nın yüzeyinden yayılan termal radyasyonu algılayan sensörlerden elde edilen verilere göre yaptı. Başlangıçta, ölçülen sıcaklık değerinin bölgenin yüksekliğiyle ilişkili olduğu düşünülüyordu.

Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?
Dünyanın en soğuk yeri, hakkında detaylı araştırmalar en düşük sıcaklık değerinin Doğu Antarktika Platosu’nun en yüksek noktasında değil, Fuji ve Argus tepecikleri arasındaki bölgede ölçüldüğünü gösterdi.

Dünyanın En Soğuk Yeri NeresidirGökyüzünün bulutsuz olması ısının uzaya daha yayılmasını kolaylaştırır. Bu şartlar bir kaç gün devam ettiğinde yerin yüzeyinin sıcaklığı daha da düşer. Bu durum kar ve buzla kaplı yüzeyin hemen üzerindeki havanın aşırı soğumasına sebep olur. Soğuk hava tabakasının yoğunluğu, üst katmanlardaki görece daha sıcak havanınkinden yüksektir. Araştırmacılar yerin yüzeyine yakın aşırı soğuk hava katmanının tepelerden yamaçlara doğru hareket ettiğini, en düşük sıcaklık değerinin bölgenin yüksek kısımlarında değil de daha düşük irtifalarda ölçülmesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyor.

Dünya üzerinde kalıcı olarak yaşanılan yerler arasında ölçülen en düşük sıcaklık ise Sibirya’nın kuzey doğusundaki Verkhoyansk kasabasında 1892 yılında ve Oimekon kasabasında 1933 yılında -67,8°C olarak ölçüldü. Bu aynı zamanda Kuzey Yarımküre’de ölçülen en düşük sıcaklık değeridir..
 
Üst