Dünyanın En Genç Profesörü

#1
8 aylıkken okumaya başlayan, 10 yaşında üniversiteden mezun olan, 14 yaşında doktorasını bitiren Alia Sabur, şu an 19 yaşında ve Güney Kore’de profesör sıfatıyla ders vermeye hazırlanıyor
Okuma yazmaya başladığında 8 aylıktı... Yani bebeklerin daha yeni agu demeye başladığı dönemlerde...
1999 yılında, henüz 10 yaşındayken ABD’deki New York State Üniversitesi’nin Uygulamalı Matematik Bölümü’nden mezun oldu. 2003 yılında, yani daha 14 yaşındayken Drexel Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Artık basında adı “dâhi kız” olarak anılmaya başlamıştı.

Klarnet ustası
İran asıllı ABD vatandaşı Alia Sabur, şimdi yeni bir rekora imza atıyor: Dünyanın en genç profesörü oluyor. Sabur, Güney Kore’nin Konkuk Üniversitesi’nde gelecek ay profesör sıfatıyla ders vermeye başlayacak. Böylece dünyada bu unvanı hak eden en genç kişi olacak.
“Dâhi kız” Sabur, aynı zamanda müzik ve spor tutkunu da... Ve bu tutkularında da çok başarılı. Öyle ki henüz 11 yaşındayken solo klarnetçi olarak bir senfoni orkestrasıyla beraber konser vermiş. Ayrıca tekvandoda da siyah kuşak sahibi. Sabur, “yapmak istediği her şey konusunda kendisini cesaretlendiren ve destek veren” ailesinin de başarısında büyük pay sahibi olduğunu söylüyor.

IQ testi onu aşıyor
Konkuk Üniversitesi yetkilileri, başarısının sırrını “merak” olarak açıklayan Sabur’un zekâsını ölçmek için IQ testinin yetersiz olduğunu söylüyor.
Sabur’un zekâsını yansıtacak bir kategori olmadığını belirten ‘meslektaşları’ onun önümüzdeki yıllarda çok önemli buluşlara imza atacağına inandıklarını anlatıyorlar.
not:alıntıdr
 
#2
Dahi kız' mı desem profesörmü bilemedim ama kendisini kutlar başarılarının devamını dilerim.. Kübra sanada bu ilginç konuyu bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim...
 
#5
Anaaaa ne yedirmişler acaba bu çocuga benimkilere yedirsem..:)

Tabi bu işin şakası tamam güzel çok zeki bir çok başarıyada imzasını atmış..

Fakat çocukluğunu ne zaman yaşamış...?

Teşekkürler kübra ..
 
#6
Çok ilginç bir haber hayretler içindeyim böyle birşeyin olma ihtimali çok düşük olduğu için bende inanmakta zorlanıyorum haklı olarak
 
#10
gerçekten çok ilginç bir olay inanması çok güç 8 aylık ve okuma yazma nasıl olmuş bu böyle

teşekkürler çağla ilginç paylaşım için emeğine sağlık
 
#13
bu belki milyarda bir çocukta olcak birşey ve çok ağır bir sorumluluk ben genede normal çocuklarımdan çok memnunum ya paylaşıma tşk
 
#14
Paylaşım için teşekkürler
ama banada pek inandırıcı gelmedi düşünsenize 8 aylıkken bir bebeğin büyük bir insan gibi konuştuğunu benim kız konuşsaydı ben herhalde o anda ya bayılır ya ölürdüm..
 
Üst