Dünyanın bilinmeyen harikaları

'Resimli Konular' forumunda YAREN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın bilinmeyenleri

  Dünyamızın Keops Piramidi dışında yok olan Yedi Harikası yeni rakipleri ile karşı karşıya..

  Banaue pirinç terasları (Filipinler)
  2000 yıllık bu teraslar, Filipinlerdeki Ifugao dağları üzerine oradaki yerli halkın ataları tarafından yapılmıştır. Filipinliler tarafından Dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilir. Terasların çok az sayıda araç gereç kullanılarak ve büyük ölçüde elle inşa edildiği rivayet edilir.

  Teraslar deniz seviyesinin 1500 metre üstünde yer alır ve dağ yüzeyinin 10,360 kilometrekarelik bir alanını kaplar. Bu yapıyla ilgili bir başka rivayet de basamakların uç uca getirildiğinde dünyanın yarı çevresini dolanacağıdır. Bölgenin yerlileri halen bu teraslara pirinç ve sebze ekiyorlar. Bu da basamaklarların kademeli olarak aşınmasına sebep oluyor. Dolayısıyla yapının karakteristiğinin korunması sürekli bir bakım ve özen gerektiriyor.

  Sigiriya (Sri Lanka)
  İsminin anlamı ‘aslan kayası’ olan bu antik taştan kale ve saray harabesi, Sri Lanka’da yer alıyor.

  Yapının çevresinde bahçe, depo ve diğer yapıların kalıntıları bulunuyor.


  Yaşının en az 1900 olduğu tahmin edilen fener, 1791 yılında onarıldı ve hâlâ deniz feneri işlevini sürdürüyor.
    2. Torun (Polonya)
  Kuzey Polonya’da bir kent olan Torun, Vistula nehri üzerinde yer alır. Ünlü bilimadamı Kopernik de bu şehirde dünyaya gelmiştir


  Şehrin çevresine ilk yerleşim, arkeologlara göre M.Ö 1100 yılında olmuştur.

  Tipik bir Orta Çağ kenti olan Torun gerçekten görülmeye değer bir yer.


  Adeta arapsaçına dönmüş çalılıkların arasına gizlenmiş girişi bulan Yüzbaşı Smith, aynı gün kurşun kalemle kendi ismini duvarlardan birinin üzerine yazmıştır.


  Halen belli belirsiz görülebilen yazıda subayın isminin yanında Nisan 1819 tarihi yazılıdır.
    3. Yüzlerce değişik çiçeğin açtığı vadide adeta bir renk cümbüşü yaşanır. Vadi, 1982 yılında ulusal park olarak deklare edilmiştir ve şu anda Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Vadinin varlığını ezelden beri bilen bölgenin yerli halkı


  Doğal kaya sütunların üzerine 6 kilise inşa edilmiştir.


  Kiliselere ulaşım ilk zamanlarda (kasıtlı olarak) çok güçtü: ya birbirine bağlanmış merdivenlerin ya da -hem eşya hem de insanların taşınabilmesi için- büyük ağların kullanılması gerekiyordu.


  Bagan (Myanmar)
  Bagan, Myanmar’ın Mandalay kesiminde yer alan antik bir kent. Resmi adı “düşman ezen kent” anlamına gelen Arimaddana olan Bagan, Myanmar’daki çeşitli krallıkların başkenti olmuştur.

  Bagan, UNESCO’nun dünya mirası listesine kabul edilmesi için önerilmiştir ancak kimilerine göre politik sebeplerden dolayı bu teklif kabul edilmemiştir.

  UNESCO’nun buna gösterdiği temel sebep ise Myanmar’daki askeri cuntanın antik anıtları ve binaları, ilk hallerine sadık kalmaksızın, gelişigüzel bir şekilde restore etmiş olmasıdır.
    4. Leptis Magna (Libya)
  Roma İmparatorluğu’nun en seçkin kentlerinden biri olan Leptis Magna’nın kalıntıları Libya’nın Al Khums bölgesinde yer alır.


  Akdeniz’in en az zarar görmüş ve en görkemli Roma kalıntılarından birisidir.


  Leptis Magna’nın, Fenikeli sömürgeciler tarafından M.Ö. 1100 yılında kurulduğu tahmin ediliyor.


  Ancak M.Ö. 4. yüzyılda Kartaca şehri Akdeniz’de önemli bir güç haline gelene kadar Leptis Magna’nın ünü duyulmamıştır. Şehir, M.Ö. 146 yılında gerçekleşen 3. Pön Savaşı’nın sonuna kadar Kartaca’nın sözde hakimiyeti altında kalmış, daha sonra Roma Cumhuriyeti’nin parçası haline gelmiştir.

  Efes Celsus Kütüphanesi (Türkiye)
  Celsus Kütüphanesi, İzmir, Selçuk’a bağlı Efes’te bulunan bir kütüphane kalıntısıdır. Roma döneminde M.S. 110-135 yılları arasında inşa edilmiş olan kütüphane iki katlıdır. Zamanında 12.500 kitaba evsahipliği yaptığı tahmin edilmektedir.

  Yapının kalıntıları üzerinde yapılan çalışmalar, ön cephenin iki katlı görünümüne karşın, yapının üç katlı olduğunu göstermektedir. El yazmaları rulolar halinde, galerilerden oluşan üst katlarda saklanmıştır.


  3. yüzyılda bölgeyi etkileyen depremler sırasında okuma salonu yanmış, ancak daha sonra tamir edilmiştir. Ön yüzünün yine Orta Çağ’da yaşanan bir deprem sonucu yıkıldığı sanılmaktadır.


  Depremde ön cephesi haricinde diğer kısımları yıkıldığından uzunca bir süre sonradan yapılan bir çeşmenin görkemli arka duvarı olarak kullanılmıştır.
    5. gerçekten harika.
    6. Süper bencee :f196:
    7. Özellikle yunanistan daki METEORA VE çiçek vadisi harika...
    8. Harika ötesi yerler..En harikası Çiçek vadisi..Rengarenk insan kendini kaybeder orda:f196:
    9. Çok güzel yerler evet resimlerden olsada görmek harika teşekkürler yaren
    10. gerçekden çokharıka mütış manzaralar
    11. süber bence bundan dahagözeli olmaz teşekkürler
   


Yükleniyor...