dünyadaki ülkelerin sayısı

Dünyada kaç ülke vardır?

Bugün dünyada kaç ülke var sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir.

Dünya üzerinde bağımsız olan ve bayrakları uluslararası arenada tanınan devlet sayısı 223'tür.Dünyanın en büyük ve en geniş teşkilatı olan Birleşmiş Milletlere göre, günümüzde B.Mye üye ülke sayısı 171'e ulaşmıştır. Andorra, Tayvan, Kribati, Kuzey ve Güney Kore, Liechtenstein, Monako, Nauru, San Marino, İsviçre, Tongo, Tuvalu ve Vatikan dışındaki dünya'daki bütün ülkeler Birleşmiş Milletler'in üyesidir. Buna göre dünyada bulunan ülke sayısı 184dür. Dünyadaki ülke sayısı ülkelere göre de farklı sayılar içermektedir.

Dünya ülke sayısı A.B.D ve Fransaya göre 190, Rusyaya göre 172, İsviçreye göre 194dür. Telefon şirketlerinde 182 uluslar arası kod bulunmaktadır. Dünya PTT ağına üye ülke sayısı 185dir.FIFAnın üye sayısına göre dünyada 208 ülke bulunuyor.

A.B.Dnin, dünyada 190 ülkenin var olduğunu söylemesine rağmen, Coca-Colanın satış listelerindeki ülke sayısı 195i buluyor. Bunun farklılık, A.B.Dnin kendine düşman gördüğü ülkeleri (Küba, Libya, Irak gibi) ülke olarak kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır.
 
Üst