Dünyada yaşanmış kasırgaların sebep olduğu zararlar nelerdir

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 17 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyada yaşanmış kasırgaların sebep olduğu zararlar

  Amerika ve Güney Asya bölgelerinde bu kasırgalar yıkıcı etkiler meydana getirmektedir. Öyle ki şiddeti yüzlerce kilometre hıza ulaşabilen bu kasırgalar evleri, araçları bile yerinden alıp uçurabilmektedir.

  Kasırgaların meydana getirdiği zararları ise şu şekilde listeleyebiliriz;

  -İnsanların can kayıplarına ve yaralanmalarına neden olurlar.
  -Doğada yaşayan canlıları olumsuz etkilerler.
  - Bitki örtüsü büyük zarar görür.
  - Maddi hasara neden olurlar.
  -Böyle bir kasırgaya maruz kalmış kişiler psikolojik desteğe ihtiyaç duyarlar.

  Küba’dan sonra ABD’nin Florida sahillerini de vuran Charley Kasırgası bölgede büyük bir yıkıma neden oldu. Şiddeti beklenenden daha yüksek olan Charley Kasırgası’nın hızı, zaman zaman saatte 233 km hıza ulaşırken, ABD Başkanı George W. Bush, kasırganın enkaza çevirdiği Florida eyaletini felaket bölgesi ilan etti.

  Florida kıyılarında binaları yıkan, çatıları uçuran, ağaçları deviren, enerji hatlarını tahrip eden ve yol açtığı sellerle yolları kullanılamaz hale getiren Charley Kasırgası, gece yarısına doğru kuzey-kuzeydoğu yönünde hareket ederek Orlando kentine doğru ilerledi. Charley kasırgası yüzünden 2 milyon kişiye daha güvenli yerlere gitmek üzere evlerini terk etme çağrısı yapıldı. ABD Ulusal Hava Hizmetleri, Charley Kasırgası'nın, 1960'taki Donna Kasırgası’ndan daha güçlü bir kasırga olduğunu ve şiddet bakımından 4. kategoride yer aldığını açıklarken, 14 bin askerin arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak üzere seferber edildiği bildirildi.

  Saatteki hızı 201-249 km arasında değişen fırtınaların sınıflandırıldığı 4. kategoride yer alan Charley Kasırgası'nın, 1992'de Miami'yi vuran ve saatte 265 km'lik hızıyla 5. kategori fırtınalar arasına giren Andrew Kasırgası'ndan sonra bölgedeki en büyük kasırga olduğu kaydediliyor.