Haberler Dünya'da poşet yasağı olan ve olmayan ülkeler

Züleyha

Yönetici

Dünya'da poşet yasağı olan ve olmayan ülkeler.jpg


Dünya'da poşet yasağı olan ve olmayan ülkeler


Almanya'da süper marketlerde naylon poşet yasak değil, ama genelde ücretli. İnsanlar alışverişe çıkarken yanına bez çantalar veya alışveriş çantalarını alıyorlar.. Almanya'da 1 Nisan itibaren plastik poşetlerin %6o'ının ücretli olması bekleniyor. 2020 yılından itibaren kişi başına yılda 90 naylon poşet kullanılmasın hedefleyen bir AB direktifi nedeniyle ücretlerin de poşet başına 20 cente yükselmesi gündeme girecek

İtalya'da naylon poşet 2011 yılından beri yasaklanmış, Poşet kalkınca tüketicilerin birçoğu kendi bez torbası ya da çantalarıyla alışveriş yapmaya başladı, çantasını yada bez torbasını yanında bulundurmayanlar adet başına 15 cent ödeyerek kağıttan üretilmiş ya da "biyolojik" poşetlerden edinebiliyor. Poşet yasağa hâlâ bazı küçük işyerleri ve pazarlarda uyulmadığı görülmektedir. Bunun önüne geçmek için 2014 yılında yeni bir yasa daha çıktı. Düzenleme naylon poşet yasasının ihlali durumunda 25 bin euroya kadar para cezası verilecek.

Fransa, 2005'te Fransa'daki milletvekillerinin girişimiyle, biyolojik olarak parçalanmayan tüm plastik poşetleri yasak oldu. 2010 yılına kadar sadece biyolojik olarak parçalanabilen plastik torbalara izin verildi. 2009 yılında Paris'te her türlü plastik poşet kullanımı yasaklandı. Fransa Çevre Bakanlığı'nın verilerine göre 2014'te kasalarda 5, sebze ve meyve reyonlarında ise 12 milyar naylon poşet dağıtıldı. 2016 yılında tüm ülkede plastik poşet kullanımı iki aşamalı olarak yasaklandı. Fransa'da geçen yıl 1 Temmuz'dan beri süpermarketlerin kasalarında naylon poşetler yasaklandı.


İngiltere'de 2015 ekim ayında naylon poşetler ücretlendi. 6-7 centlik ücret sadece büyük marketler için geçerliydi. Küçük marketler ve büfeler buna tabi değildi Devlet, büyük marketlerde naylon poşet kullanımını böylece %80 oranında azaltmayı hedefliyor. Kasiyerler ücretin etkisini göstermeye başladığını, birçok kişinin çantasıyla ve bez torbalarıyla alışverişe geldiğini belirtiyor.

Norveç ise Poşet başına yaklaşık 10 cent ücret ödemek zorunda kalmalarına rağmen, hemen her alışverişte naylon poşet kullanmayı devam ettiler. Alışverişe bez torbalarını getirenler ise şaşkınlıkla bakılıyor. Norveç'te naylon poşet tüketimi böylece her yıl 1 milyar adede ulaşıyor. Bu, kişi başına 3 kilo plastik anlamına geliyor. Ancak poşetler doğaya bırakılmıyor. Yüzde 80'inden fazlası çöp torbası olarak kullanılıyor.

ABD: naylon poşet tüketimi hala vazgecilmez. Çoğu ülkenin geniş kesimlerinde ücretsiz olarak dağıtılıyor. ABD'de naylon poşet kullanımı yılda ortalama 100 milyar adeti bulmaktadır. Ama son 10 yılda, genelde yerel düzeyde bu alanda bir değişim gözlemektedir.. Toplam 20 eyaletteki yaklaşık 180 şehir ve kasabada naylon poşetler ya yasaklandı ya da ücretli oldu. San Francisco başı çeken büyük şehirlerden oldu. Los Angeles ve Chicago da onu izledi. Washington DC'de poşet başına 5 cent ücret gelince tüketim de yüzde 60 oranında azaldı. New York'ta da benzer bir düzenlemeye gidilmesi gündemde.


Hindistan'da naylon poşetler "utanç verici nesneler" olarak görülmüyor. Hintliler alışverişten sonra boşaltıp çekmecelere sıkıştırmak yerine, poşetleri içindekilerle birlikte evin sağına soluna bırakmayı ya da duvara asmayı yeğliyor. Daha ince naylon poşetler çöp torbası olarak kullanılıyor. Son yıllarda gerek merkezi hükümet gerekse bazı eyalet hükümetleri naylon poşetle ilgili bazı düzenlemeler yaptılar. Böylece belli boyutlarda naylon poşetlerin üretimi ve belli yerlerde dağıtımı yasak oldu. Mesela kutsal Ganj nehrinin 2 kilometre yakınına poşet sokulmasına izin verilmiyor. Araştırmacılara, göre yasakların etkisini cılız olarak değerlendiriyor.

Çin: 2008 yılının haziran ayından beri Çin'de naylon poşetler ücretli oldu. Tüketici alışverişini naylon poşetle taşımak isterse poşet başına 2 – 5 cent arasında ücret veriyorlar. Eğer müşterilerine bedava poşet dağıtımı saptanan yerler ise bin 370 euro gibi ağır para cezası bekliyor. Poşetlerin ücretli olmasının kullanımı önemli ölçüde azalmıştır. Yine de Çin naylon poşetlerin neden olduğu çevre kirliliğinden kurtulamamıştır.
 
Üst