"Dünyada hiçbir dost, insana kitaptan daha yakın değildir." açıklayınız

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. "Dünyada hiçbir dost, insana kitaptan daha yakın değildir." açıklayınız
    2. Cevap: "Dünyada hiçbir dost, insana kitaptan daha yakın değildir." açıklayınız

  Dünyada hiçbir dost insana kitaptan daha yakın değildir.Sıkıntımızı unutmak,donuk hayatımıza biraz renk,biraz ışık vermek,daracık dünyamızda bulamadığımız şeyleri yaşamak için,tek çaremiz,kitaplara sarılmaktır.
  Bırakınız ıssız bir adaya gitmeyi,herhangi bir yolculuğa çıkarken bile hangi okur-yazar yanına bir iki roman,bir iki şiir kitabı almayı düşünmez.

  Şu dünyada kitaplar yok oluverse, yaşamak ne denli güçleşir, çekilmez bir ağırlık olur. Dünyamızı nasıl insansız düşünmezsek, insanı da kitapsız düşünemeyiz. Beyinde, düşüncenin kıvılcımının parladığı ilk andan beri, insan düşündüğü ve duyduğunu türlü şekillerle, eline ne geçirdiyse ona yazmaktan, çizmekten kendini alamamıştır.

  Kitap bize bilmediklerimizi öğretir. Görmediğimiz yerleri tanıtır. Kitap okunduğu zaman göze, dinlendiği zaman kulağa seslenir. Kitaplar zamanımızı değerlendiren birer sevgili arkadaştır. Kitaplarla arkadaşlık küçük yaşta başlarsa bu güzel alışkanlık büyüyünce de sürer gider. Kitaplar doğruyu, güzeli, iyiyi, yararlıyı bulmamıza yardım eder. Kitaplar yaşamı sevdirir. Dünyayı güzelleştirir.

  Kitaplar içimizi aydınlatır. Yazarlar, kitaplar aracılığıyla binlerce, yüz binlerce insana seslenirler. Yazarın düşünceleri kitaplar aracılığıyla ülkeden ülkeye yayılır. Bilgiler en uzak yerlere ulaşır. Yazarla okuyucu arasında bir bağ kurulur, bir yakınlık sağlanır.
   


Yükleniyor...