Dünya kitap günü ile ilgili yazılar

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Wish tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu 1. Dünya Çocuk Kitapları haftası yazıları


  Her yı l 23 Nisan gününü içine alan haftada Dünya Çocuk Kitapları Günü kutlanır. Kitap insanın yetişmesi ve kültürel birikimini arttırması için en temel kaynaktır. Bundan dolayı kitap okumayı sevdirmek yaygınlaştırmak için çeşitli faaliyetler düzenlenir. Tarifte ilk kez kitap haftası düzenleme girişimi 1917 yılında Amerika’da İzciler Kitap Yöneticileri tarafından başlatılmıştır. Bu girişimi kitap yayıncıları, yazarlar ve aydın insanlar da desteklemiş ve 1919 yılında Çocuk Kitapları Haftası olarak her yıl kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise Çocuk Kitapları Haftası 1947 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

  Kitabın Yararları


  İnsanların yemek, içmek gibi vücutlarının ihtiyacı olan ihtiyaçları vardır. Kitaplar da insan ruhunun vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Kitap ruhun gıdasıdır. Hayata bakışımızı, ruhumuzu, düşüncelerimizi, fikirlerimizi geliştirmek için mutlaka kitaplara ihtiyacımız vardır. Kitaplar toplumların hayatını değiştiren, yenileştiren ve ilerlemesine yardımcı olan kaynaklardır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammad’e Yüce Allah’ın ilk emri “Oku” olmuştur. Her bilgi okumakla öğrenilir, okumak medeni dünya için bizleri hazırlar, bilgili ve bilinçli bireyler haline getirir. Ülkelerin kalkınması, kişilerin sağlam düşüncelere sahip olması, hayallerini genişletebilmesi, ufuklarını açabilmesi için kitap okumaya ihtiyacımız vardır.

  Bizler başarılı insanlar olmak istiyorsak bol bol kitap okumalı, kitaplardan faydalanmalıyız. Çünkü kitaplar bizim en büyük öğretmenlerimizdir. En güzel şiirler kitaplarda yazar, en güzel hikayeleri bulabileceğimiz yerler kitaplardır, en faydalı bilgiler kitaplarda bulunur.

  Kitap çok vefalı bir dosttur ; örneğin 500 sayfalık bir kitabın bir günde 20 sayfasını okur gerisini okumak için bırakırız. Tekrar elimize alıp okumamız için kitap bizi bekler. Vefakardır, sabırlıdır kitap. Bizlere iyiyi güzeli öğretmek için onu alıp okumamızı her zaman bekler.

  Çocuk Kitapları

  Kitaplar bizi aydınlatan, sıkıntılarımızı unutturan, bilmediğimiz şeyleri bize öğreten, görmediğimiz yerler hakkında bizi bilgilendiren, buluşları, düşünceleri, görüşleri öğreten en yakın dostlarımızdır. Kitap seçmek çok önemli bir ve zor bir iştir. Okuduğumuzda bize çok büyük faydalar sağlayacak kitaplar olacağı gibi, bize yanlış bilgiler öğreten zararlı kitaplar da olabilir. Bu nedenle çocuklarımız için kitap seçerken dikkatli davranmalı, onları iyiliğe, güzelliğe, sevgiye yönlendirecek kitaplar seçmeliyiz. Bu anne babaların ve öğretmenlerin görevleri arasındadır. Gerçekten iyi kitaplar okuyarak iyinin tadına varan çocuklar, kötülüğü aramayacaklardır. Okuma alışkanlığı bilinçli ve istekli bir hareket olmalıdır. İnsan okuduğunu anlamalı, ondan faydalanmalı, kendi yorumunu katabilmelidir. Bunun için kitabı ağır ağır ve dikkatimizi vererek okumalıyız ki okuduğumuzu anlayalım ve anladıkça da kitaplardan zevk almaya başlayalım. Bunun sonucunda da kitapları sever ve daha fazla okuma isteği duyarız.

  En güzel alışkanlıklardan birisi kitap sevgisidir. Bu nedenle çocuklarımıza henüz ilkokul çağındayken bu sevgiyi aşılamalı, onları kitaplar okumaya yönlendirmeliyiz. Çocukların hayal gücüne, seviyelerine uygun onları geliştirmeye yönelik kitaplar seçmeliyiz. Böylelikle kitaplar çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak ve onlara en üst düzeyde fayda sağlayacaktır.