Dulkadiroğulları Beyliği Özet

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 11 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dulkadiroğulları Beyliği Hakkında Özet Bilgi


  Dulkadiroğulları Beyliği Hakkında Bilgi


  ulkadiroğulları, Mısır'daki Türkmen Memluk devletleri arasında güçlü ve uzun ömürlü bir beylik olarak görülmüştür. Kurucusu, Dulkadıroğlu Zeyniddin Ahmed Karaca Bey'dir. Bazen Memlüklere, bazen Osmanlılara tabi olmuş, fakat en çok Osmanlılarla işbirliği yapmış ve Osmanlı sarayı ile akrabalık kurmuşlardır.

  Elbistan başkent olmak üzere Maraş, Kayseri, Elazığ, Ayıntap, Malatya, Adıyaman vilayetlerinde hüküm sürdü. 1522 yılında Osmanlı topraklarına katıldı.

  Dulkadırlılar Oğuzların Bozok kolundandır. Onların ilk reisi Zeyneddîn Karaca Bey, Eratna Bey'in elinden Elbistan'ı zabtetmiş ve Memlûk saltanı Melik el-Nâsır Muhammed'den nâiblik menşuru alarak Dulkadırlı Beyliği'ni kurmuştu.

  Dulkadiroğulları Beyliği, Osmanlılar, Memlûklüler ve Akkoyunluların siyasî durumlarından yararlanarak Anadolu’da uzun süre varlığını korumayı başarmıştır. Dulkadiroğulları, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferi sırasında Osmanlı Devleti’ne karşı düşmanca bir tutum sergiledi. Bu durum üzerine harekete geçen Yavuz, Çaldıran seferinden dönerken bu beyliği yıktı (1515). Dulkadiroğlu Beyliği’nin Osmanlı topraklarına katılmasıyla Anadolu’da Türk birliği kesin olarak sağlanmış oldu.
   


Yükleniyor...