dudaktaki uçuk nasıl geçer

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. dudaktaki uçuk nasıl geçer,
    uçuk Nasıl geçer,

Toplumda pek çok insan hayatlarının belli zamanlarında tekrarlayan ağız yaralarından şikayet ederler. Uçuk ve aftöz ülserler en sık tekrarlayan ağız yaralarıdır. Uçuk genellikle dudak kenarlarında görülen içi sıvı dolu kümelenmiş bir şekilde görülen küçük kabarcıklardır. Nadir olarak da ağız içinde, sert damakta ve diş etinde görülebilirler. Uçuk çıkmadan 1-2 gün önce, dudak kenarlarında kaşınma, yanma şeklinde kendini belli eder. Daha sonra bu belirtileri, bölgenin kızarması, şişmesi ve içi sıvı dolu kabarcıkların oluşması izler. Bu kabarcıklar saatler içerisinde patlayarak kabuklanır. Uçuğun oluşup iyileşmesi ortalama olarak 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Uçuğun oluşum nedeni bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesidir. Herpes simpleks, daha önce bu enfeksiyonu geçirmiş kişilerde pasif bir şekilde bulunur. Stres, yorgunluk, travma, ateş, hormonal değişiklikler ve aşırı güneş ışığına maruz kalınan durumlar, pasif haldeki virüsün aktifleşerek uçuğun oluşmasına neden olurlar.

Uçuk, kabarcıkların patlayıp kabuklaştıktan tamamen iyileşmesi sürecinde bulaşıcıdır. Mevcut virüs, kişinin havlu, kaçık, bardak gibi özel eşyalarından bulaşabildiği gibi birinin öpmesi sonucu da bulaşabilir. Uçuk sıkıştırılıp patlatılmamalı, yüz ve cinsel organlar enfeksiyona karşı korunmalıdır. Herpes simpleks virüsünün vücuda ilk yaşlarda yerleştiği göz önüne alındığında özellikle bebek ve çocuklara dikkat edilmelidir. Uçuk ve uçuğun kabuğu ile oynanmalıdır, dokunulduğunda eller çok iyi yıkanmalıdır.

Uçuğun tedavisi, antiviral uçuk kremleri ile yapılmaktadır. Bu kremler deriden geçerek uçuk virüsüne etki eder ve virüsün deriye zarar vermelerini engeller.

2. İyileşmekte olan bir uçuğa sahibim. :) Uçuğun genellikle korkudan ya da sıkıntıdan oluştuğunu biliyoruz fakat tıbbi yöndende sebeplerini öğrenmek faydalı olacaktır.Krem kullanıldığı halde gerçekten iyileşme süresi neredeyse 1 haftayı buluyor ve bazen geçiyor.
    İyileşme süresinde bulaşıcı olduğu da ilginçmiş.

3. Dudaktaki uçuka ne sıcak tahta ne de kaşığı bastırmayın çünkü siz bastırdığınızda o gene çıkmaya devam eder

4. Bazı uçuklar gerçekten çok tehlikeli olabiliyor dikkatli olmak gerekliyor küçük bir uçuk deyip geçmemeli..

5. bende bir uçuk geçiyor hatta geçmiyor bile izi yavaş yavaş yavaş geçiyor sora başka bi tane çıkıyooo yok böle bişi yaaa

6. qio

qio

Valla Dudağım Felaket Şişmiş Durumda İlk Defa Böyle Bir Durumla Karşı Karşıya Geliyorum Korkudan Olsaydı Gözümden Amelyat Olduktan Sonra Çıkardı Neden Çıktığını Öğrenmek İstiyorum :S

7. bes ayda ikinci cikisi.hasta olmadigim stres yasamadigim zamanlarda bile durup dururken cikiyor.kasinma yanma oldugu an da ruj surdum sicak kasik bastim sabah kalktigimda sanki dudagima yumruk yemis gibiydim. Gidip eczaneden ilac aldim o yavas yavas kuruttu. bugun yine cikti sari bir merhem surdum umarim buyumeden gecirir. en iyisi evde ilac bulundurup kasinma ve yanma hiasettigin an ilac surmek.

8. Benim için çok berbat bişey ki sahne programları ve sürekli toplum içinde olduğum için görünüş açısından hiç hoş değil...
    Anlık bişey olduğu için o an kaşıntıdan hissediyorum bu benim yoğun sitresli yorucu işlerim ve o hafta dengesiz bi beslenmeden dolayı oluyo
    Ben kendime bi çözüm buldum ki 10 dklık bi acı ve görünüş açısından daha iyi
    Ama tavsiye değil...
    Baloncuk halinde yanyana iki üç oluşan uçuğumun içindeki sıvıyı çıkarmak için bi çok yol denedim pek işe yaramadı en son çarem beni gerçekten mutlu etti
    İğneyi çakmakla ısıtıp su toplamış yerlere dikkatli bi şekilde soktum ve sürekli peceteyle hafif bastırarak suyunu aldım sonra buzlukta buzlu krom bardak ile dudağımda 2 dkka kadar hafif baskıyla bekledim sonra...
    Gelelim en acı yere
    Sarımsağı soydum ve ikiye ayırdım
    Parmaklarımn baskısıyla sulandırdım ve o bölgeye 1 saat aralıklarla 2. 3 defa uyguladım acı versede bu uygulama sabah kalktığımda biraz sert olarak ama görünüş açısından beni kurtardı ve bir iki güne tamamen yok oldu bol şans arkadaşlar

Yükleniyor...