Dr.Mehmet Öz Zayıflama

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 10 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dr Mehmet Öz Zayıflama Önerileri
  Dr Mehmet Öz Zayıflama Formülü
  Dr Mehmet Öz Diyet  [​IMG]

  Zayıflamak isteyenlere tavsiyem Akdeniz mutfağı

  Kalp sağlığının beslenme ile yakından ilişkili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Öz: "Üzerinde 'light' ya da 'diyet' yazılı gıdalara inanmıyorum, hatta tehlikeli buluyorum. Bunların içindeki sahte şekerlerin uzun vadede ne yaptığını hâlâ bilmiyoruz...

  Zayıflamak isteyenlere, Akdeniz mutfağına dayalı Türk diyetini öneriyorum. Bu diyet taze sebze, meyve, sarmısak, zeytinyağı, fındık, çay, fıstık, pekmez ve balık ağırlıklı"

  Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, beslenmenin kalp sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Akdeniz mutfağına dayalı Türk diyetini öneren Öz, soframızda bulunması gereken sağlıklı gıdaları anlattı...

  * Diyet ürünlerle beslenmek daha yararlı olur mu?
  Üzerinde 'light' ya da 'diyet' yazılı gıdalara inanmıyorum, hatta tehlikeli buluyorum. Bunların içindeki sahte şekerlerin uzun vadede ne yaptığını hâlâ bilmiyoruz. Kolalı içecekler yerine, limonlu maden suyu için. Kolalı içeceklerin havasını çıkartırsan tatsız oluyor. Demek ki, kolalı içecek sevenler aslında karbondioksiti seviyor. Ayrıca, bunların içinde yoğun kafein var. Kafein bir çeşit ilaç. Bunu almaya alıştıysan, demek ki vücudunda yanlış olan başka bir şey var. Ya uykun var ya da işinden sıkılıyorsun. Kafein ayrıca yüksek tansiyona, ritm bozukluğuna yol açar.

  Diyette nelere dikkat edilmeli? Neleri yasaklıyorsunuz?

  Şeker, tuz, pasta, beyaz pirinç, beyaz makarna gibi beyaz renkli yiyeceklerin tüketilmesini istemiyoruz. Kabuklu pirincin zararı yok, kepekli makarna da tüketilebilir. Aslında önemli olan yediğiniz şeyleri tanımak. Çoğu kişi yemeklerini televizyon önünde yiyor. Ne yediğinin farkına varmıyor bu yüzden. Yediğin yemeği düşünmediğin zaman, o yemeği yeme. Sadece televizyon önünde değil... Örneğin, ofiste bir yerden telefon geldiyse, o sırada yemeyi bırakın, su için. Meşrubatların çoğu şekerli, yani kalorili. Onların yerine su ya da maden suyu için. Kola içecekseniz, düşünerek, tadını alarak yavaş yavaş için. Susuzluğu gidermek için bir litreyi bir kerede içmeyin. Kolalı içecekler hem şeker hem de kafein içeriyor.

  Kalp sağlığı açısından en yararlı diyet hangisi?

  Akdeniz mutfağına dayalı Türk diyetini öneriyorum. Bu diyet taze sebze, meyve, sarmısak, zeytinyağı, fındık, çay, fıstık, pekmez ve balık ağırlıklı. Kısa dönemde (iki - üç hafta) kilo kaybetmek için yüksek proteinli diyetler kullanılabilir. Ardından Akdeniz - Türk diyetine dönmekte yarar var. Bu, kötü kolesterolü (LDL) yüzde 10 düşürür. Yeşil veya normal çay, sertleşmiş kalp damarlarından hormon salgılanmasını artırarak damarları genişletir. Özellikle somon balığı omega-3 yağ asidi ile kalbinizi korur. Kalorinin yüzde 60'ı rafine olmamış kepekli ekmekten gelebilir. Ben hastalarıma özellikle sarmısaklı zeytinyağına batırılmış kepekli ekmeği tavsiye ediyorum. Aslında yapılması gerekenler çok basit; kalori miktarını azaltmak, sebze meyve yemek, şeker ve doymuş yağdan uzak durmak, işlenmiş dondurulmuş yemeklerden kaçmak...

  İyi beslenmek geleceğe yatırım

  SEBZE: Omega 3 içeren yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve badem yağı kalp için çok yararlıdır.
  MEYVE: Meyve yemenin ölçüsünü günde bir avuç olarak hesaplayın, kavun karpuzu da ince birer dilim. Üzüm ve muzda çok yüksek dozda şeker var, uzak duralım. Kayısı ve incir ise, çok yararlı.
  SARMISAK: Vücudun koruyucu hücrelerini destekliyor ve tansiyonu düşürüyor.
  DOMATES: Çok yararlı. Etin yanında çiğ domates yenildiği zaman, domatesin içindeki 'lycopin' adlı antioksidan, etteki zararlı Omega 6'ları zararsız hale dönüştürüyor.
  PİRİNÇ: Beyaz pirinç ve un her ikisi de anında şekere dönüşüyor.
  LAHANA: Yararlıdır, zayıflatır.
  YUMURTA: Muhteşem bir protein kaynağı. Kolesterolü olanlar rahatlıkla beyazını yiyebilir.

  DİĞER ÖNERİLER:
  Çay yerine ıhlamur içilmeli. Her türlü kızartmadan uzak duralım. Kırmızı üzümde kalbi koruyucu bir madde olduğu kanıtlandığı için akşamları iki kadeh kırmızı şarap içmek çok faydalı. Tabii ki, karaciğer rahatsızlığı olanlar hariç. Her sabah aç karnına bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz yenmeli. Sütün sağlıklı olanı zor bulunuyor. Çocuklara soya sütü içirilmeli. 35 yaşın üzerindekilere sütün içindeki laktoz pek iyi gelmediğinden, laktozu alınmış süt yerine bol bol su içirilmelidir. İdeal kilonuzun altına düşün. Şişmanlık sigara kadar tehlikelidir. İdeal rejimler haftada 1 kg. verdiren rejimlerdir. Eğer haftada bir kilodan fazla kaybediliyorsa, vücuttan sadece su kaybediliyordur. Kolalı içecekler yerine limonlu maden suyu tercih edin.