Dövme (Tattoo) nedir kısaca

Dövme Nedir?


Dövme Türk Dil Kurumumuzda "Vücut derisi üzerine iğne vb. sivri bir araçla çizilmek ve içine renk veren maddeler konulmak yoluyla yapılan yazı veya resim." olarak açıklanmıştır. Sözlükte dövme bu şekilde geçer fakat yeterli değildir.

Bizlere göre Dövme, vücuda uyumlu boya maddelerinin bu iş için üretilen cerrahi metal cihazlarla insan vücudu üzerine işlenen motif yada desendir.
Dövme, kimi zaman bir harf, bir isim ya da bir sembol olarak karşımıza çıkar. İnsanların dövme yapma amacı belki duygularını dışa vurum belkide süs ya da gösteriş amaçlıdır. Ama dövmenin çok eski zamanlardan beri insanoğlunun kendini ifade etme sanatı ya da yöntemi olduğu kesin.

Dövme makinesi ve bütün parçaları paslanmaz cerrahi çelik olmak zorundadır. İğneler de aynı metaldan üretilmeli ve tek kullanımlık olmalıdır. Dövme yaparken kullanılan pota ve eldivenlerde tek kullanımlıktır. Gerçek dövme boyaları Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) onaylı ve vücuda uyumluluğu test edilmiş ve onaylanmış boyalardır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
İlk resimler benim çalıştığım firmanın ürünleri...
O yüzden bu konuya çok sevindim.
Bazıları tarafımca test edilmiştir.
Gerçekten sağlık açısından da hiçbir problem yok.
Herkese şiddetle tavsiye ediyorum.
Teşekkürler Wish
 
Görünüş açısından hoş görünenlerin yanında itici ve korkunç görünen dövmeler de var
tüm vücudu boyamak itici gelsede çok beğenerek baktıklarımda yok değil hani
güzel paylaşım teşekkürler WisH
 
Derilerini kazıtıp aşırı dövme yapanlara bir türlü anlam veremiyorum.Verdiğin ilginç bilgiler için teşekkürler canım emeğine sağlık..
 
yapılan ufak ama geçiciler güzel gözüküyorda büyük ve kalıcı olan dönmeler hiç hoş gözükmüyor bence

Paylaşım için teşekkürler WisH
 
Üst