dört mevsim resimleri

'Resimli Konular' forumunda HazaN tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mevsim resimleri
  İlkbahar resimleri:
  İlkbahar doğa döngüsünde kış ile yaz arasındaki mevsimdir. Kuzey yarım kürede Mart ve Haziran arasıdır.

  İlkbaharda ağaçlar çiçek açar, hava sıcaklığı artmaya başlar. Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışların yağması ile su yatakları olan dereler, göller, göletler ve barajlar su ile dolar.
  ilkbahar_resimleri-1.jpg ilkbahar_resimleri-2.jpg ilkbahar_resimleri-3.jpg

  Yaz resimleri:
  Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre'de en uzun günler yazda gerçekleşir. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Sıcak günler Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran ile 22 Eylül arasında, Güney Yarım Küre'de ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır.

  yaz_resimleri-1.jpg yaz_resimleri-2.jpg yaz_resimleri-3.jpg

  sonbahar resimleri:
  Sonbahar, yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. Güz, Hazan ve Bağ bozumu isimleriyle de anılır. Kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir.

  sonbahar_resimleri-1.jpg sonbahar_resimleri-2.jpg sonbahar_resimleri-3.jpg

  Kış resimleri:
  Kış, 4 mevsimden biridir. Eski dilde Zemheri ismiyle de anılırdı. Kuzey yarım küre için Aralık, Ocak, Şubat aylarından oluşur. Bu mevsim mevsimlerin en soğuğu olup hava sıcaklığı eksilere doğru düşer ve bu düşmeyle kar ve yağmur yağışı artar. Türkiye'de kış ilk olarak Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde başlayarak batıya doğru ilerler.

  kis_resimleri-1.jpg kis_resimleri-2.jpg kis_resimleri-3.jpg
   


Yükleniyor...