Doğu anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir

doğu anadolu bölgesi coğrafi özellikleri,
doğu anadolu bölgesinin coğrafi konumu,
doğu anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu konumunda doğuda yeralması sebebiyle Birinci Coğrafya Kongresi tarafından 1941 yılında bu şekilde adlandırılmıştır.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde 4 bölüm vardır.Bunlar;
1.Yukarı Fırat Bölümü
2.Erzurum - Kars Bölümü
3.Yukarı Murat - Van Bölümü
4.Hakkâri Bölümü

Bölge akarsularının hidroelektrik enerji potansiyeli yüksektir. Bunun nedeni, yükselti ve eğimlerinin fazla olmasıdır.

Bölgede dağlardan sonra en fazla alan kaplayan yerşekli plâtolardır. Platolar, Fırat ve Aras nehirlerinin kolları tarafından parçalanmıştır. En büyük plâtosu Erzurum-Kars Platosudur. Bölgede yer alan dağ kuşakları arasındaki çöküntü oluklarında ovalar yer almaktadır. Birinci çöküntü kuşağını; Ardahan, Göle ve Çıldır Gölü, İkinci çöküntü kuşağını; Erzurum, Erzincan, Pasinler, Horasan ve Iğdır ovaları, Üçüncü çöküntü kuşağını ise; Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş ve Van Gölü(Van) çanakları ve bunlar içerisinde yer alan ovalar oluşturur.

Doğu Anadolu Bölgesinda yer alan Aras ve Kura nehirleri sularını ülkemiz toprakları dışarısında Hazar Denizine dökerler. Fırat, Dicle ve Zap nehirleri ise sularını yine ülkemiz dışarısında Basra Körfezine dökerler. Bölge akarsularının rejimi düzensizdir. Bunun nedeni; yağış rejiminin düzensizliği ve kış yağışlarının kar şeklinde düşmesidir. Kışın yağan karlar erimeden uzun süre yerde kaldığı için akarsuların debileri azalmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında eriyen karlar akarsuların debilerinin yükselmesine ve coşkun bir şekilde akmasına yol açar.

Bölgedeki fay hatları üzerinde göller oluşmuştur. Türkiyenin en büyük gölü olan Van Gölü başta olmak üzere Çıldır, Nazik, Erçek, Hazar, Balık ve Bulanık gölleri bölge sınırları içerisinde yer alır. Van Gölü Türkiye nin ikinci büyük kapalı havzasını oluşturur.

Bitki örtüsü karasaldır ama sadece iki ilde bitki örtüsü bozkırdır. Bu iller Elazığ ve Malatya'dır. Van Gölü olduğu için Van ve çevre iller ılıman bir iklime sahiptir.
Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
Üst