Diyarbakır Hüsrev Paşa Hanı-Deliller Hanı

'Türkiyem' forumunda Ezlem tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Diyarbakır Deliller Hanı,Diyarbakır Hüsrev Paşa Hanına nasıl gidilir,Hüsrev Paşa Hanı nerede,Hüsrev Paşa Hanı mimari özellikleri,Hüsrev Paşa Hanı tarihi

  Hüsrev Paşa Hanı (Deliller Hanı) (Diyarbakır)

  [​IMG]


  Mardin Kapı yakınlarında bulunan Deliller Hanını Hüsrev Paşa 1527 yılında yaptırmıştır. Bu hana halk arasında “Hüsrev Paşa Hanı” veya “Kervansaray” da denilmektedir. Halkın Deliller Hanı demesinin asıl nedeni de İslam ülkelerinden Hicaz’a gitmek üzere burada toplanan hacı namzetlerini götürmek için gelen rehberlerin (delillerin) bu handa kalmalarından kaynaklanmaktadır. Hanın karşısındaki geniş alana da “Hacılar Harabesi” ismi verilmiştir.

  Deliller Hanını önündeki caddeye bakan kısımlarında ahır bölümü yer almaktadır. Burası tek katlı olup, hanın diğer bölümleri iki katlıdır. Siyah beyaz taş sıralarından yapılan bu bölüm dışarıya taşan giriş kısmı bulunmaktadır. Bunun dışında ise alt kısımda boydan boya dükkanlar sıralanmakta olup dükkanlar ahır bölümünün önünde devam etmektedir.
  Hana, yanlarda geometrik geçmeli bordürler ve mukarnaslı nişlerle çerçevelenmiş bir kapıdan girilmektedir. Adeta bir köşkü andıran giriş bölümünden sonra şadırvanlı bir orta avlunun çevresinde revaklar ve onların arkasında da han odaları sıralanmıştır. Girişin karşında iki taraftaki merdivenlerle ikinci kata çıkılmaktadır. İkinci katta kalın ayakların taşıdığı revakların arkasında han odaları sıralanmıştır. Duvarlarında birer nişlerin bulunduğu odalar revaklara kapılarının yanı sıra birer de pencere ile açılmaktadır. Ancak bu pencereler tek sıra olarak açıldığından içerisi biraz karanlıktır.

  Doğu-batı yönünde uzanan kemerlerin aralarındaki revaklar, boydan boya beşik tonozlarla örtülmüştür. Günümüzde Deliller Hanı Kervansaray Oteli olarak kullanılmaktadır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Diyarbakır Hüsrev Paşa
 1. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  189
 2. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,937
 3. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,848
 4. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,439