Diyarbakır Hakkında kısa bilgiler

'Türkiyem' forumunda By_TuaL tarafından 14 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. DİYARBAKIR

  Yüzölçümü, 15.355 km2 Nüfusu, 1 milyon 364 bin 209 (2000 sayimina göre) Komsu oldugu iller, Malatya, Elazig, Bingöl, Mus, Batman, Mardin, Sanliurfa, Adiyaman. Ilçeleri, Bismil, Çermik, Çinar, Çüngüs, Dicle, Egil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan. Köy sayisi, 743

  Mezopotamya’nin kuzeyinde yer almaktadir. Malatya, Elazig, Bingöl, Mus, Siirt, Mardin, Urfa, Batman ve Adiyaman illeriyle çevrelenmis olan Diyarbakir ili, bölgenin tüm özelliklerini tasir. Bagli 13 ilçe merkezi bulunmaktadir.Diyarbakir kent merkezi 7 bin 500 yillik bir geçmise sahiptir.
  Tarihin her döneminde büyük uygarliklarin, kültürel ve ekonomik hareketlerin merkezi olarak kabul edilen kent, birbirini izleyen 26 degisik uygarliga besiklik etmistir.M.Ö.3000 yillarinda Hurriler’den baslayarak Osmanlilar’a kadar uzanan yogun bir tarihi geçmisi olan Diyarbakir’da yasayanlar, dönemlerine ait izlerle kenti ölümsüzlestirmislerdir.Bu eserlerin basinda, kusbakisi bir kalkan baligini andiran biçimiyle kenti bastanbasa kusatan surlar gelir. Diyarbakir surlari uzunluk bakimindan Çin Seddinden sonra dünyada ikinci, ama eskilik bakimindan birinci sirada kabul edilmektedir.

  DİCLE ÜNİVERSİTESİ
  [​IMG]

   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Diyarbakır Hakkında kısa
 1. By_TuaL
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  1,598
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,274
 3. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  217
 4. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,977