Diş röntgeni nedir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 30 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Diş röntgeni
  Diş röntgeni dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarayan bir resimdir.

  Çocuğumdan ne amaçla diş röntgeni çekiliyor?

  Diş röntgeni dişhekiminin dişler yada çenelerle ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Örneğin ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, röntgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir.

  Diş röntgeninin çocuğuma zararı var mıdır?

  Modern teknik ve metotlarla çekilen diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. Bu nedenle de diş röntgeninden yayılan radyasyonun çocuğa bir zararının olması söz konusu değildir. Aksine teşhis açısından röntgenden elde edilen fayda çok fazladır.

  Kaç çeşit diş röntgeni çekilebilir?

  Esas olarak ağız içi ve ağız dışından olmak üzere iki çeşit diş röntgeni çekilebilir. Ağız dışından çekilen röntgenlerde film ağız dışına yerleştirilirken, ağız içinden çekilen röntgenlerde film ağız içine yerleştirilir. Genel olarak ağız içine yerleştirilen filmler birkaç diş ve çevre dokular izlenebilirken, ağız dışına yerleştirilen filmlerle çene kemiklerini de içine alan daha geniş bir alan izlenmektedir.
  Alıntı
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Diş röntgeni nedir
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  807
 2. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  173
 3. Habibe
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  136
 4. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  160