Dış gebelik nedir? Belirtileri nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Dış gebelik nedir? Belirtileri nelerdir?

  [​IMG]
  Kadınların korkulu rüyalarından birisidir dış gebelik. Pek çok kadının karşılaştığı ve hemen hemen her kadının risk grubunda olduğu dış gebelik nedir? Dış gebeliğin belirtileri nelerdir?

  Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim içinin dışında bir yere yerleşmesi durumudur. En sık görüldüğü yerler ise fallop tüpleridir. Oldukça riskli bir durumdur öyle ki ilk üç ayda yaşanan anne adayı ölümlerinin en sık sebebi budur.

  Dış gebelikte aynen normal gebelikte görülen belirtiler görülebilmektedir çünkü dış gebelik normal gebeliği taklit eder. Adet gecikmesi, bulantı, kusma, göğüste hassasiyet gibi belirtilere dış gebelikte de rastlanmaktadır. Hatta yapılan gebelik testlerinde bile pozitif sonuç çıkabilmektedir. Bu nedenle belirtilerden bir ya da bir kaçına maruz kalan anne adayı ne olursa olsun bir doktora görünmeli ve hamileliğini doktor tarafından onaylatmalıdır.

  Dış gebelikte tüplere yerleşen yumurta büyümeye başlar ve bir noktadan sonra tüpleri germeye başlar bulunduğu alanı zorlayarak burada bir yırtılmaya ve kanamaya neden olur. Eğer bu durum hemen farkedilmez ve tedavi edilmez ise anne adayı iç kanama nedeniyle ölümle burun buruna gelebilir.

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dış gebelik ile normal gebeliği ayırt etmek oldukça zor olabilir. Gebelik testlerinde pozitif sonuç alınabilir, bulantı, kusma, adet gecikmesi, karın alt bölgesinde ağrı, omuz ağrısı yaşanabilir.

  Hamile olduğunu düşünen kadın birden bire başlayan vajinal kanama ile karşı karşıya kalabilir. Dış gebelik ultrasonda gebeliğin rahim içerisinde görülmemesi ile teşhis konur. Eğer henüz kanama belirtisi oluşmamış ise kandaki bhCG değerindeki değişimler göz önüne alınır. Bu değer değişimlerine bakılarak dış gebelik tanısı konmaya çalışılır.
   


Yükleniyor...