Diş Çeşitleri Ve Görevleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Ezlem tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. dişlerin çeşitleri ve görevleri, dişler ve görevleri,Dişlerimizin yapısı,Dişlerimizin görevleri

  Diş Çeşitleri Ve Görevleri

  Kesici Dişler ve görevleri
  Alt ve üst çenedeki ön dişler "Kesici Diş" olarak adlandırılır. Üst çenede genişliği 9-10 mm. olanlar orta kesici; 6-7 mm. olanlar ise üst yan kesicilerdir. Alt orta ve yan kesicilerin genişlikleri ise 6-7 mm. arasındadır.

  Köpek Dişleri (Kaninler) ve görevleri
  'Köpek dişi'adı da verilen kaninler ,kesici dişlerden sonra gelir, alt ve üst çenede sağlı-sollu birerden dört (4)tanedir. Uçları sivri olup koparmaya yararlar.

  Azı Dişleri ve görevleri
  Kaninlerin arkasında, azı dişleri yer alır. Yapı olarak birbirinden farklı olan azı dişleri, her bir yarım çenede, iki küçük azı, üç de büyük azı olmak üzere beşer tane ve bir çenede toplam on (10) tanedir.
  Bütün küçük azıların çiğneme ve kenetlenmeye yarayan ikişer tümsekçikleri vardır. Üst çenedeki büyük azıların dörder tümsekçiği; alt çenedeki büyük azıların beşer tümsekçiği vardır. Bu tümsekçiklere ?tüberkül? adı verilmektedir.

  Yirmi yaş Dişleri ve görevleri
  Üçüncü Büyük Azılar olan yirmilik dişler ,evrimleşen insanoğlunda çene kemikleri gittikçe küçülmeye başlamasıyla bazı insanlarda artık çıkmamaktadır.Bu tamamlanması gereken evrimin doğal sonucudur.
  Ancak herkes bu kadar kolay kurtulamamakta ve gömülü olduğu varsayılan ve çenenin evrimsel daralmasından dolayı çıkamayan ya da kısmen çıkan bu dişler genellikle sorun olmaktadır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Diş Çeşitleri Görevleri
 1. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,550
 2. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  17,289
 3. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,387
 4. Wish
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  23,100