din güzel ahlaktır hadisi ne demek,

'Ayetler ve Hadisler' forumunda HazaN tarafından 26 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. din güzel ahlaktır ne demek, güzel ahlaklı insan nasıl olur, din güzel ahlaktır

  Din ve güzel ahlak ne demektir?

  Din, insanları iyiye, güzele, doğruya yöneltmek için Allah'ın peygamberleri aracılığı ile bildirdiği ilahi kuralların tümüne denir. Güzel ahlâk ise, iyiye, güzele, doğruya yönelik tutum ve davranışlara denir. Güzel ahlak sahibi olan insanlara "ahlaklı" denir. Kötü, çirkin ve yanlış davranışlarda bulanan kimselere ise "ahlaksız" denir.

  Güzel ahlak sahibi insanın özelliklerinden bazıları

  1.Güvenilir bin insandır.
  2.Üzerime düşen görevleri yapar
  3.Verdiği sözde durur.
  4. Emanete ihanet etmez
  5.Kötülüğe yaklaşmaz
  6.Savurganlıktan Kaçınır
  7.Hiçbir konuda doğruluktan ayrılmaz
  8.Kimsenin arkasından konuşmaz.
  9.Kıskançlıktan, yalan ve iftiradan Kaçınır.
  10.Başkalarını hor görmez.
  11.Görgü kurallarına uyar
  12.Öfkesini yenmesini bilir.

  Peygamberimizin güzel ahlâk açısından önemi nedir?

  İslâm ahlâkının kaynağı Kur'an ve Peygamberimizin örnek davranışlarıdır. Peygamberimiz güzel ahlâklı olmayı öğütlemiş ve yaşamıyla bizlere örnek olmuştur. Peygamberimiz bütün ahlâki güzellikleri kendisinde toplamış, Kur'an'da "en güzel örnek" olarak gösterilmiştir.
  Yaratılış itibariyle iyilikleri ve güzellikleri almaya yatkın olan insan, örnek gördüğünde onları benimsemesi daha kolay olur. Bunun için Peygamberimiz Kur'an ahlâkını somut bir şekilde yaşamış bir insandır. O, sözleriyle güzel ahlâkı teşvik ettiği gibi, davranışlarıyla da insanlara örnek olmuştur. "Sizin en hayırlınız ahlâkı en iyi olanınızdır" gibi sözleri de onun güzel ahlâka ne kadar önem verdiğini gösterir.

  Kısaca, Müslüman olmak, iman esaslarını kabul eden, iman esaslarının gereği olarak ibadetleri yerine getiren, Kur'an'ın buyruklarına kulak veren, güzel ahlâklı kimse demektir. Bu nedenle dindar olmak, güzel ahlâklı olmayı gerektirir.
   
Yükleniyor...