Diabetli hastalarda ayak bakımı

Diabetli hastada ayak bakımı,
Şeker Hastalarında Ayak Bakımı,
Diyabet hastasının ayak bakım

Diabetli hastada ayak bakımıDiyabetli hastalar ayaklarına daha önem verip bazı hususlara dikkat etmeliler.
Diabetli hastada ayak bakımı
Kan şeker seviyeleri normalden yüksek olan diyabet hastalarında,sağlıklı bireylere kıyasla deri ve mantar enfeksiyonları

Kan şeker seviyeleri normalden yüksek olan diyabet hastalarında,sağlıklı bireylere kıyasla deri ve mantar enfeksiyonları veya abse oluşumlarına daha sık rastlanır.Ayak bölgesinde his kaybı olabilir bunun için hastalar ayaklarındaki yanık,kesik veya çürüklerin veya enfeksiyonların neden olabileceği ağrıyı hissetmezler.Bu nedenle,ayak bakım ve korunmasıyla ilgili bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Her gün ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayınız.

Ayaklarınızı,özellikle parmak aralarını yumuşak bir havlu ile kurulayınız.Beyaz havlu kullanın(kan veya iltihabı daha iyi gösterir.)

Cildinizi yumuşak ve nemli tutmak için,yumuşatıcı,nemlendirici bir vücut losyonu kullanınız (parmak arası hariç-parmak araları kuru kalmalı.)

Ayak tırnaklarınızı keskin bir tırnak makası ile düz kesiniz (tırnaklarınızı fazla kısa esmeyiniz)Kestikten sonra törpüleyiniz.

Her gün ayaklarınızı kontrol ediniz.Gerekirse ayna yardımı ile ayaklarınızda,kesik,kızarıklık,su toplaması olup olmadığına bakınız.

Her gün temiz çorap giyiniz.Lastiksiz olmasına dikkat edin.Eğer sıkıyorsa gevşemesi için lastiğini kesin.

Ayakkabınızın içine bakıp hissedemeyeceğiniz yabancı cisim olup olmadığına kontrol ediniz.

Ayakkabı seçimi:rahat,yumuşak,yuvarlak burunlu,lastik tabanlı ayakkabı seçiniz. Yeni ayakkabılarınızı alışana kadar günde 1-2 saat giyiniz.(forumdas.net)

Oluşan nasırları veya sertlikleri kendiniz kesmeyiniz,mutlaka Podiatristinize veya Doktorunuza başvurunuz.

Çıplak ayakla dolaşmayınız,evde veya dışarda.Ayağınıza batan herhangi bir cisimi hissetmeyebilirsiniz.

Asla sıcak su torbası kullanmayınız.Ayaklarınızı ısıtmak için sobalara fazla yaklaşmayınız.Asla sıcak su ile ayaklarınızı yıkamayınız.

Burnu açık ayakkabılar giymekten kaçınınız.

Ayaklarınızda kesik,nasır,tırnak batığı,mantar ,enfeksiyonu oluştuğunda hemen Podiatrist inize veya Doktorunuza başvurunuz.

alıntı
 
Son düzenleme:
Üst