Derslerin Daha Akılda Kalıcı Olması İçin

Derslerin Daha Akılda Kalıcı Olması İçin

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Bilimsel olarak :

Düzenli olarak yapılan çalışmada edinilen bilgilerin daha akılda kalıcı olduğu, topluca çalışılarak elde edinilen bilgilerin ise akılda tutulmadığı söylenebilir. Ders çalışırken neyi nereye kadar öğrendiğimizden haberdar edilmemiz öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.Bu nedenle ders kitaplarında her bölüm sonundaki soruların cevaplandırılması, o konu hakkındaki bilgi seviyemizi öğrenmemize yardımcı olacaktır.

Önceki konuların öğrenilmesi, sonraki konuların öğrenilmesini basitleştirmektedir. Beş duyu organımızın katıldığı öğrenme durumları, öğrenmenin en etkin olduğu durumlardır. Bu nedenle "yaparak ve yaşayarak" edinilen öğrenme tecrübeleri, en kalıcı bilgileri sağlar. Okuduğumuz konuların kendi kelime ve cümlelerimizle ve sesli olarak tekrarlanması öğrenmemizi kolaylaştırır. Çalışma sırasında konuların özetinin çıkarılması, hatırda tutmayı kolaylaştırmakta ve konunun bütününü görmemizi sağlamaktadır.


Benim Fikrim : Okuldayken çok iyi bir tarih öğrencisi olarak şunu tavsiye edebilirim yukarda ki yazıyı mutlaka ciddiye al bu önemli buna + olarak tarihi bir savaş filmi gibi düşün konuları okurken kafanda canlandır.ve zevk almaya çalış ...Biraz saçma ama inan işe yarıyor..:)
 
Üst