Depresyon Tedavisi Bitkisel

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Depresyon Tedavisi Bitkisel Yolları
  Depresyon Bitkisel Tedavi Yöntemleri
  Depresyon Tedavisi Hakkında bilgiler

  Depresyonun Bitkisel Tedavisi
  Herkesin zaman zaman efkarlandığını söylemeye gerek yok.Bununla birlikte, depresyon şiddetini hiçbir şekilde yitirmeyen ciddi bir bozukluktur. Eğer depresyon haliniz sürekliyse, tedavisi için bir doktora başvurmanız gerekir.

  Veritabanımızda meyan kökünden daha fazla anti depresan bileşikler içeren bir başka bitki daha yok, fakat meyan kökünün san kantaron gibi anti depresan ola rak kullanıldığı bir halk hikayesi de duymadım. Bu çok garip bir durum. Meyan kökünün içerdiği bileşiklerden en az sekiz tanesi, güçlü anti depresan özellikler gösteren MAO inhibitörlerindendir.

  Eğer depresyonla baş etmek için meyan kökü kullanmak isterseniz, bu bölümde tarifini verdiğim bitki çaylarından herhangi birine biraz meyan kökü eklemeniz yeterli olacaktır. Meyan kökü ve özütleri -günde üç bardağa kadar- makul miktarlarda alındığı taktirde güvenliyse de, uzun süreli kullanımı ya da belirtilen miktarlardan fazla alınması halinde baş ağnsı, uyuşukluk, vücutta aşırı tuz ve su tutulması, aşırı potasyum kaybı ve yüksek tansiyona neden olabilir.

  Depresyona yakalanma sebepleri arasında gerginlik, stres, gıda alerjisi yer alıyor. Bu sorunu azaltmada şifalı bitkilerin rolü büyük

  Depresyon bütün vücudumuzu etkileyen bir rahatsızlık. İştahınızı, uyku düzeninizi, kendinizle ilgili düşüncelerinizi, insanlar hakkındaki fikirlerinizi, onlara karşı olan davranışlarınızı, kısacası size ait her şeyi etkileyebiliyor. Depresyondan tam olarak kurtulmak mümkün olmasa da etkilerini azaltmak sizin elinizde. En büyük yardımcınız da yine şifalı bitkiler..

  Aşırı uyku
  Depresyonun başlıca belirtileri arasında, kronik halsizlik, uyku sorunu (uykusuzluk ya da aşırı uyumak gibi), iştahta değişiklik, başağrıları, sırt ağrıları, sindirim problemleri, yorgunluk, sinirlilik hali, hobilere duyulan ilginin azalması ve kendini değersiz hissetmek yer alıyor

  Gerginlik ve stres
  Depresyona gerginlik, stres, travmatik bir olay, beyindeki kimyasal dengesizlikler, tiroid sorunları, mide bozulması, başağrısı, beslenme yetersizliği ve sorunları, şeker tüketimi, hareketsizlik, alerji ve diğer ciddi sağlık sorunları sebep olabilir. Bir diğer önemli depresyon sebebi de gıda alerjileridir. Düşük kan şekeri de sebebler arasında yer alır.

  Değişken ruh hali
  Kalıtım bu hastalıkta önemli bir rol oynar. Depresyondan şikayet eden insanların % 50'sinde yakın kısmının aynı hastalıktan ebeveynlerinin de şikayet ettiği görülmüştür.

  Bazı insanlar, kışın günlerin kısa olması ve gecelerin uzun olmasından dolayı daha kolay depresyona girerler. Bu insanlar kış aylarında enerjilerini kaybederler, endişeli olurlar, kilo alırlar, çok uyurlar. İntiharlar genelde en çok kış aylarında görülür. Bazı araştırmacılara göre, depresyona soğuk algınlığı ya da grip gibi 'yakalanabilinir'. Bazı insanlar etrafa ruh hallerini yayıp kabullendirirken bazıları da onlardan etkilenir ve ruh halleri onlarınki gibi olur.

  Bunları unutmayın!
  Karbonhidrat bakımından zayıf olan bir beslenme şekliniz varsa, bu serotonin azalmasına ve depresyona sebeb olur. Bu yüzden bol bol soya ürünleri, tüketin.
  Eğer sinirliyseniz ve rahatlamak istiyorsanız, daha fazla karışık karbonhidrat tüketin.
  Atiklik hali artıyorsa protein tüketiminizi arttırın. Özellikle balık ve hindi bunun için iyi bir örnektir.
  Buğdaylı ürünlerden uzak durun, çünkü gluten depresif rahatsızlıklara olumsuz yönde etki eder.
  Doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun, çünkü bunlar tembelliğe, yavaş düşünmeye ve halsizliğe sebep olurlar.
  Zihninizi aktif tutun ve düzenli spor yapmaya çalışın.
  Olumsuz düşünmeyi bir kenara bırakın ve yaşadığınız her olayın olumlu taraflarını görmeye çalışın.