Deprem anında hangi çıkış yolları belirlenir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Meryem tarafından 27 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Deprem anında hangi çıkış yolları belirlenir
  deprem anında çıkış yolları
  Deprem anında hangi çıkış yolları belirlenir

  Deprem anında hiçbir zaman merdivenlere gitmeyin ve yönelmeyin.Merdivenler ana binadan farklı bir frekans aralığına sahiptir;ana binadan bağımsız olarak sarsılırlar. Merdivenler ve binanın geri kalanı devamlı olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yıkılışı gerçekleşene kadar. Merdivenlere ulaşan insanlar basamaklar yüzünden yaralanırlar. Korkunç şekilde sakatlanırlar.

  Bina yıkılmasa dahi, merdivenlerden uzak durun. Merdivenler binanın hasar görmesi en muhtemel kısmıdır. Depremde yıkılmamış olsa dahi, merdivenler bağırarak kaçmaya çalışan insanların aşırı yüklenmesi ile çökebilir. Merdivenler binanın geri kalan kısmı zarar görmemiş olsa dahi her zaman güvenlik açısından kontrolden geçirilmelidir.Ondan sonra çıkış yolu olarak kullanılmalıdır.

  Depremden sonra, evi acilen boşaltmak gerekebilir. Bunun için, ilk anda akla gelmeyebilecek arka kapılar ve pencereler gibi olası çıkış yolları belirlenmeli. Düşüp kayarak bu çıkış yollarını kapatabilecek, geçişi zorlaştırabilecek eşyalar uzaklaştırılmalıdır.