David Beckham Kimdir ? David Beckham Hakkında

David Beckham Kimdir ? David Beckham Hakkında
Gerçek adı David Robert Joseph Beckham. Hikayesi İngiliz orta sınıfının yaşadığı Es... bölgesinde başlıyor:
2 Mayıs 1975! Sonra babası ile sabahlara kadar futbol oynadığı parklar var. Hakkını yemeyelim, babası oğlundaki geleceği görmüş olmalı. 14 yaşında, sıkı taraftarı olduğu Manchester United'ın formasını giyiyor. Ve o günlerde öğretmenine bir mektup yazıyor. "Çok kararlıyım. Bir gün mutlaka A milli takıma gireceğim..."
Üç yıl sonra ikinci mektubu yazıyor: "Artık 2 bin sterlin sahibi bir futbolcuyum..."
Beckham'ın futbolla ilgili mutluluklarını paylaştığı bu öğretmenle ilişkisinde dramatik bir son da var. Bu öğretmen, 1998'de İngiltere'nin dünya kupasından elendiği gece ölüyor.
Bilindiği gibi Beckham, bugüne kadar tüm hayatını kazandığı, şöhretini borçlu olduğu Manchester United'tan, dünyanın en zengin spor kulübü Real Madrid'e transfer oldu. Her yıl 7 milyon 800 bin dolar olmak üzere dört yılda yaklaşık 35 milyon dolar alacak. Her iki taraf için de 'iyi yatırım' olduğu konuşulan bu transferde Real Madrid kulübünün de büyük beklentileri var.
(((.. Beckham da eski takımı Manchester'da futbolu için haftada 225 bin dolar, imaj hakları için de 43 bin dolar alıyordu.))))
Transferi medya ve Beckham'ın hayranları için sürpriz olmadı. İngiliz kraliçesi tarafından verilen 'Sir' ünvanına sahip tek futbolcu olan Beckham'ın transferinin ardından hangi formayı giyeceği spekülasyonları başlamıştı. Bu tartışma, eşi Victoria'nın basketbolcu Michael Jordan hayranlığının etkisiyle 23 numarayı giyeceğini açıklamasıyla son buldu. 23 numaralı Real Madrid formaları ilk günde 7 bin adet sattı ve takıma 70 bin dolar kazandırdı.
Brooklyn ve Romeo adlarında iki oğlu olan Beckham'ın, eski Spice Girls üyesi Victoria Adams'la 1998 yılındaki gösterişli evliliği popülaritesini artırdı.
Magazin dergilerinin kapaklarını süsleyen fotoğrafları, futbol kariyerinin bile önüne geçince bu tanıdık ve sevilen sima ile tanışmak için dünya markaları sıraya girdi. Adidas, Pepsi, Vodafone, Police gözlükleri ve BP Castrol ile imaj hakkı anlaşmaları yapıldı. Vodafone'dan 'lütfen sinyal sesinden sonra mesajınızı bırakınız' cümlesini seslendirmek için 30 milyon dolar aldı.
125 milyon dolarlık marka
Dünya futbol tarihindeki en pahalı sponsorluk anlaşmasını Adidas'la yaptı. Ömür boyu geçerli olacak bu anlaşmadan 100 milyon dolar kazandı. Sponsor markalardan Pepsi, Romalı bir gladyatör kılığına girdiği 90 saniyelik reklam filmi için Beckham'a 4 milyon dolar ödedi. Beckham, İngiliz gazetelerinde çıkan haberlere göre hatfada 268 bin dolar kazanıyor. Marka değeri ise 125 milyon dolar.
Futbolun efsanevi isimleri Pele ve Maradona'nın Beckham yorumlar ilginç. Pele, Beckham'ı pop yıldızına benzettiğini söylüyor. Maradona ise Beckham sahalara çıkmak için fazla yakışıklı yorumunu yapıyor.

En çok kazanan futbolcu

France futbol dergisinin geçen yıl yaptığı araştırmaya göre dünyanın en zengin futbolcusu. Onu aynı takımda oynadığı Zidane ve yine Real Madrid'ten Ronaldo izliyor. Beckham'ın markalaşması dünyanın en ciddi ekonomi gazetelerinden FT Business'in spor konferansında da ele alındı. Bununla beraber futbolcu artık saçı, kıyafetleri, profesyonel futbol ve özel hayatı, hatta maçtan sonraki çamurlu ayaklarıyla bile imaj hakları korunan ve kulüpteki yıllık sözleşmesi haricinde bir de imaj hakkı için para ödenen bir marka haline geldi. Beckham her maçına her biri 300 dolar değerindeki kramponlarıyla koşuyor.
Ferrari tutkunu
Beckham'ın futboldan sonraki en büyük tutukusu Ferrariler. Garajında iki Ferrari bulunan Beckham'ın toplam 17 arabası var. En ucuzu 44 bin euro değerindeki Chrysler Grand Voyager, en pahalısı ise 348 bin euro değerindeki BMV 750 Saloon. 17 otomobilinin toplam değeri de 2.4 milyon euro. Beckham'ın İspanya'ya taşınmadan önce İngiltere'de yaşadığı malikane, basında oldukça sık yer aldı. İngiliz kraliyet ailesinin yaşadığı Buckhingam Palace'a gönderme yapılarak malikanesine Beckhingam Palace adı takıldı. Birçok fotoğrafında görülen 7 bin dolar değerindeki elmas küpesi de eşi Victoria'nın hediyesi. İngiliz basını çifti görgüsüzce para harcamakla sık sık suçluyor.
Beckham'ı marka yapan başarıları

Beckham'ın lige ilk çıkışı 1994 yılında Preston North End takımında yedek kulübesinde oldu. İlk golünü profesyonel ligde Doncastere'ye karşı attı.
12 yaşında Boby Charlaton'un yeni yetenekler ödülüne layık görüldü.
İlk ödülü Barcelona'daki Nou Camp Stadyumu'na gezi bileti oldu.
Yapılan hesaplamalarda her maçta ortalama 8.8 mil koşuyor. Bu diğer tüm futbolculardan daha yüksek bir rakam.
Beckham'ın 22 Şubat 1997 yılında Chealsea'ye attığı gol ise hız rekorları kırdı. Vuruşun hızı 97.9 mph olarak hesaplandı.
Beckham eğer futbolcu olmasaydı kriket oyuncusu olmak istediğini belirtiyor.
Futboldaki ilk bireysel başarısını 1996 Ağustos'unda ayın futbolcusu seçilerek kazanıyor.
Beckham şampiyonlar ligindeki ilk golünü 1994 yılında Galatasaray'a atıyor.
Dünya kupasındaki ilk gölü ise 1998 yılında Kolombiya'ya karşı attığı gol oldu.
1996 yılında Panasonic'in yılın en başarılı genç futbolcusu ödülünü alıyor.
1997'de PFA yılın en başarılı futbolcusu oluyor
1997-1999 UEFA en iyi ortasaha oyuncusu, Sir Matt Busby ödülünü alıyor
2000 yılında FIFA'nın yılın futbolcusu seçiliyor
2000 yılında yılın ulusal futbolcusu oluyor
2001 yılında da yılın futbolcusu seçiliyor
 
Üst