Danimarka'nın başbakanının adı nedir?


Danimarka’da yapılan genel seçimler, yaklaşık 10 yıldır muhalefette olan merkez sol bloğun zaferiyle sonuçlandı. Seçimleri kılpayı farkla kazanan Danimarka Sosyal Demokrat Partisi lideri Helle Thorning Schmidt ülkenin ilk kadın başbakanı olacak.

Aşırı sağın desteğiyle 10 yıldır Danimarka’yı yöneten liberal-muhafazakar merkez sağ iktidar dönemi sona erdi ve iktidar el değiştirdi.
Sosyal Demokrat Parti, Sosyalist Halk Partisi, Birlik Listesi ve Liberal Demokrat Parti’den (Radikale) oluşan sol blok partiler kılpayı farkla da olsa seçimin galibi oldular.
Sosyal Demokrat Parti, şimdiki merkez sağ koalisyon hükümetinin ana ortağı liberal parti Venstre’yi geçemedi. Sosyal Demokratlar yüzde 24 oranında oy alırken, hükümetin büyük ortağı liberal Parti Venstre yüzde 26.75 oranında oy alarak ülkenin en büyük partisi oldu.
Ancak sol blok partiler toplam olarak oyların yüzde 50.3’ünü alarak hükümeti kurmak için kolları sıvadılar. Helle Thorning-Schmidt liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti son 100 yılın en kötü seçim sonuçlarını almasına rağmen Helle Thorning-Schmidt ülke tarihinin ilk kadın başbakanı olarak tarihe geçecek.

helle.jpg
Liberal Parti Venstre, Muhafazakar Halk Partisi, Danimarka Halk Partisi, Liberal İttifak partisinden oluşan sağ blok partilerin toplam oyları yüzde 49.7’da kaldı.
Oyların tamamının sayılmasından sonra merkez sol bloğun 179 üyeli parlamentoda 89 sandalye elde ettiği, merkez sağın milletvekili sayısının ise 86′da kaldığı açıklandı.
Helle Thorning-Schmidt, sonuçların açıklanmasından sonra sevinç gösterisi yapan taraftarlarına “Başardık. Bugün tarih yazdık” diye seslendi.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Danimarka'nın başbakanının adı Lars Løkke Rasmussen
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst