Damat Bohçası Nasıl Yapılır?

'Kadınlar Kulübü' forumunda EyLüL tarafından 19 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır İçinde Neler Olur


  Türk gelenek ve göreneklerinde nişan öncesinde kız tarafı damat bohçası yaparak bu bohçayı erkek tarafına iletir. Bu damat bohçası kızın ailesi tarafından ya da yakınları tarafından en güzel ve özenli şekilde yapılmalıdır. Bu bohça hazırlandıktan sonra damat evine götürülür.

  Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır hep birlikte öğrenelim gerçi benim kızım yok ama olsun öğrenmekte yarar var yinede :)


  [​IMG]

  Damat bohçasını süslemek ve görünüş itibariyle güzel göründürmek kız tarafının yapması gereken bir adettir.

  Damat bohçasını süsleme işlemini iğne oyası ile yapabileceğimiz gibi dantel ile de yapabiliriz.

  Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır

  Damat bohçasını süslemek ve görünüş itibariyle güzel göründürmek kız tarafının yapması gereken bir adettir. Damat bohçasını süsleme işlemini iğne oyası ile yapabileceğimiz gibi dantel ile de yapabiliriz.

  Örnek olarak verecek olursak damat bohçasını dantel yaparsanız, bohçanın alt kısmına ve uygun renkte olan bir kurdele ile güzel bir görünüme sokabilirsiniz.

  Bohçanızı daha değişik süslerle süslemek tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı bir olaydır.

  Mesela bohçanın üzerine çeşitli süs eşyaları ekleyebilirsiniz. Bu süs eşyaları örme çiçekler veya nazar boncukları gibi süs dekorasyon eşyaları olabilir. Çeşitli tül örnekleri de damat bohçalarını süslemek için kullanılmaktadır.

  Tüm bu süsleme işlemleri size zor geliyorsa ve ben günümüzün teknolojisine ayak uydurmak istiyorum diyorsanız da hazır satılan damat sepetlerini alabilirsiniz veya yine hazır sandıkları kullanabilirsiniz.

  Zaten gelenek ve göreneklerimiz yavaş yavaş kayboluyor ve her gün yeni bir icat çıkıyor.

  Ancak bu duruma damat tarafı da pek itiraz etmez. Sonuç olarak hazır satılan ürünler de görsellik açısından hoş ve modern gözüküyor.


  [​IMG]

  Damat Bohçasına Konulması Gerekenler


  Gelin adaylarının nişan bohçalarını nasıl hazırlayacaklarını ve görünümlerini nasıl hoş bir şekle sokabileceklerini yazdık, şimdi de gelelim bu damat bohçalarının içine neler koyacağımıza.

  Öncelikle dikkat etmemiz gereken evlendiğimiz kişinin neleri sevdiği ve hobilerinin neler olduğunu bilmek. Mesela futbol ile ilgileniyorsa eşofman takımı koyabiliriz.

  Adidas firmasının çok güzle eşofman takımları var. Bunun dışında genel ihtiyaçlar konulur. Bunlar; Parfüm, traş seti, cüzdan, kemer, iç çamaşırı, terlik, ayakkabı, pijama takımı ve çorap gibi eşyalardır.

  Tekrarlıyorum evleneceğiniz erkeğin zevklerine uygun eşyaları da ekstradan ekleyebilirsiniz.

  [​IMG]
   


Yükleniyor...