Daha(!)Lezzetli_Ivır_Zıvır

Gıda reklamları yayınayıp duran sadece birkaç üretici var. Nestle, Ulker, Eti, Fritolay….. Hemen hepsi her sene 5-10 civarında yeni ürün çıkarıyor. Bunların %90ı çocuklarımıza hitap eden (daha doğrusu musallat olan) ıvır zıvır (junk food) . Hem para tuzakları hem gıda ucubeleri. Slogan ise genellikle “Daha lezzetli!” vs türünden şeyler.

Nasıl oluyor habire daha lezzettli,çıtır çıtır, mis gibi birşeyler bulup durmak.

Kolay

100den fazla asit (sulfurik asit dahil)

100den fazla renklendirici (is, aliminyum, altin, gumus dahil)

80den fazla kivam artiricilar (odun esterleri dahil)

70den fazla koruyucu maddeler,antioksidanlar (formaldehid ve bircok benzoller dahil)

50 kadar sertlestirici

36 saglamlastirici (sodyum glukonat = antifiriz suyu …)

30 kabuk engelleyici

24 lezzetlendirici

16 tatlandirici (3 tanesi dogal, aspartam, sakarin ve benzerleri)

8 un isleme/agartma kimyasali (klor, klor dioksit, benzol peroksit…)

7 gaz (butan, izobutan, azotoksit, helyum, argon..)

Bilesik gruplarındaki her bir katkı malzemesi ile 1000den fazla kimyasal.

Bunların içinden su,tuz,unlar,şekerler,vitaminler,baharatlar,vs doğal olanları düştüğünüzde geriye 400den fazla kimyasal kalıyor.

Işte böyle. Sonuçta karşınızda öyle bir mutfak var ki üretilenlerin önce fareler üzerinde denenmiş olması şart. Çünkü doğal olan birkaç katkı bir araya geldiğinde bile ne olacağı mutlaka bilinmiş olmalı nerede kaldı sentetikler.

Kobay fare deneylerinden sonra kobay insan deneyleri…. Para için herşey mubah, orman kanunu dahil. Ne demiş genleri değiştirilmiş canlılar fabrikası (sektorun baş oyuncusu) Monsanto 1943-63 başkani Edgar Monsanto Queeny “Tesebbus ruhu” (The Sprit of Enterprise),1934 kitabinda “Iki prensibimi bilirim; durdurulamaz bir idealistim ve soguk bir granit gibi orman kanunlarina inancim!” (Sourcewatch sitesinden Monsanto)

Sonuç: ABD’de gıdaların sadece kimyasal içeriklerini ürün üzerine yazmak şarttır. Kim hangi birini anlayacaksa ve de sonuçlarını görebilmek için kim 5-10 senelik gözlemlere genel etkiden ayıd edebilecekse. Katıların hangilerinin Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar(GDG), Organizma(GDO) ürünleri olduğunu yazmak zorunlu değil. Dileyen yazar. Fakat kimse yazmıyor. Sonuç:sosyal faktörlerin, iş alışkanlıklarının, yaşam tarzının da etkisi ile abd obezitesi…

 
Üst