Cuma Namazı Nedir

'Dini Bilgiler' forumunda Bella tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cuma Namazı Hakkında Kısa Bilgi,


  Cuma gününün özelliklerinden biri ve en önde geleni Cuma namazıdır. Cuma namazı hicret esnasında farz kılınmıştır. Peygamberimiz ilk Cuma namazını, Ranûna vadisinde kıldırmıştır. Yüce Allah, "Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağırıldığınızda, alışverişi bırakıp Allah'ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır." buyurmaktadır (Cum'a, 62/9).

  Cuma namazı, dördü ilk sünnet, ikisi farz ve dördü de son sünnet olmak üzere on rek'attır.Cuma günleri öğle vaktinde kılınır ve o günün öğle namazının yerine geçer. Cuma namazının farzı cemaatle kılınır. Tek başına kılınmaz.

  Cuma Namazı Kimlere Farzdır

  Cuma namazının bir kimseye farz olması için, müslüman, akıllı ve erginlik çağına gelmiş olmaktan başka altı şartın daha bulunması gerekir.

  Cuma Namazının Farz Olmasının Şartları:

  1) Erkek olmak (Kadınlara farz değildir.)

  2) Hür ve serbest olmak.

  3) Mukîm olmak. (Yani misafir olmamak)

  4) Sağlıklı olmak. (Cuma namazına gidemeycek şekilde hasta olmamak)

  5) Kör olmamak.

  6) Ayakları sağlam olmak

  Bu şartlar kendisinde olmayan kişiye cuma namazı farz değildir. Ancak bu durumda olan bir kimse câmiye gidip cumayı kılarsa o günün öğle namazının yerine geçer.

  Cuma namazının sahih olması için de altı şart lâzımdır.

  Cuma Namazının Sahih Olmasının Şartları :

  1) Cumanın öğle vaktinde kılınması.

  2) Namazdan önce hutbe okunması.

  3) Cuma kılınan yerin herkese açık olması

  4) İmamdan başka en az üç erkek cemaat bulunması.

  5) Cuma namazını kıldıranın, devletin (yetkili makamın) görevlendirdiği veya izin verdiği bir kişi olması.

  6) Cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hükmünde olması.

  Cuma Namazı Nasıl Kılınır

  Cuma günü öğle vakti ezan okunduktan sonra, önce dört rek'at olan ilk sünneti kılınır. Bunun niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının ilk sünnetini kılmaya."

  Cumanın ilk sünnetinin kılınışı aynen öğle namazının dört rek'at sünneti gibidir. Sünnet kılındıktan sonra câminin içinde bir ezan daha okunur ve imam minbere çıkarak hutbe okur. Hutbe bitince ikamet getirilir ve cumanın iki rek'at farzı cemaatle kılınır. İmamın arkasındaki cemaat şöy le niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama."

  Farzdan sonra cumanın dört rek'at son sünneti kılınır. Bunun kılınışı da cumanın ilk sünneti gibidir. Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için cumanın son sünnetini kılmaya."

  Cuma namazı böylece tamamlanmış olur.
   


Yükleniyor...