CommWarrior Cep Telefonu Virüsü Nasıl Temizlenir ?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Dark tarafından 15 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. CommWarrior Cep Telefonu Virüsü Nasıl Temizlenir ?  Uzun süredir tüm Avrupa ülkelerinde yayılan CommWarrior cep telefonu virüsü bugünlerde Türkiye’ye de ulaştı. CommWarrior, telefondan telefona SMS ve Bluetooth yoluyla aktarılan virüslerden farklı olarak MMS ile de yayılabiliyor. Virüs, bulaştığı telefonun kart ve belleğindeki bütün bilgileri siliyor..
  CommWarrior, size MMS, Bluetooh ya da SMS ile ulaştığında aktive olması için diğer Symbian virüslerinde olduğu gibi install için onay vermeniz gerekiyor. Virüs cep telefonlarının donanımına ciddi bir zarar vermese de kendini yaymaya çalışırken pil ve sistem kapasitesi yoğun biçimde tüketiyor. Telefonunuzun CommWarrior ile karşılaşmaması için önceden anti-virüs programı yüklemenizde yarar var. Virüsün bulaşması durumunda ise teknik serviste yaklaşık 10-20 YTL ücretle yaptırabilir ya da aşağıdaki yolla kendiniz virüsü temizleyebilirsiniz..

  1. Telefonunuzdaki internet tarayıcıyı açın
  2. F-Secure Mobile Anti-Virus adresine gidin ( F-Secure Mobile software )
  3. " Downloads " bağlantısını tıklayıp telefonunuzun modelini seçin
  4. Dosyayı indirip, "open after download"u seçin
  5. F-Secure Mobile Anti-Virus programını kurun
  6. Uygulamalar menusüne gidip Anti-virüsü çalıştırın,
  7. Anti-virüsü aktif hale getirip , tüm dosyalarınızı taratın,
  8. Aktif Commwarrior virüsünü yoketmek icin telefonunuzu kapatıp açın..

  Cep telefonları, bilgisayar fonksiyonlarını almaya başladığından beri, bilgisayarlarda yaşadığımız sorunları cep telefonlarında da yaşamaya başladık. 2004 yılında görülen ilk Cabir adlı virüs’ten bu yana çıkan virüsler,cep telefonlarında kalıcı bir hasar vermedi.Ama her geçen gün etkisini arttırdı. Cep telefonu virüsleri Bluetooth uyumlu ve Symbian işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarda daha kolay yayılabiliyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 May 2013
Yükleniyor...