çok sık adet görme sebepleri


Genç kızlığına adım atmış her kadında mevcut olarak görülen adet (regl) kanamalarının normali 21-35 günde bir görülen kanamalardır. Regl kanamalarının 21 günden az ya da 35 günden fazla sürede adet kanamalarının gerçekleşmesi anormal bir durumdur ve altında yatan sebepler vardır. Az adet görmek kadar sık adet görmekte sağlık açısından bir takım sorunların meydana geldiğine işarettir. Sık adet görmenin nedenlerine buyurun birlikte göz atalım.


21 günden kısa sürede adet görmeye başlama kadınların aynı ay içinde iki defa adet görmesi demektir. Temiz kalınacak gün sayısının kısalmış olmasından dolayı bir dengesizlik hakimdir. Sık adet görmenin sebepleri polip ve miyom gibi kadın hastalıklarıdır. Hormonal dengesizlikte adetin sık görülmesinde rol oynuyor.biyolojik yapısını bozulmasına yol açan ruhsal durumlarda sık adet görmenin nedenleri arasındadır. Bilhassa da stres adet kanamasının erken başlama sebeplerinin başında gelir.
Kadınlarda sık adet kanamasının nedenlerinden birisi de hormonal dengesizlikten kaynaklanan guatr hastalığıdır. Genç kızlığa ilk adım atıldığı yıllarda sık sık adet kanaması sizi endişe kaptırmasın. Çünkü yeni adet görmeye başlamış bir genç kızın henüz yumurtalıkları tam düzenli çalışmıyor olabilir. Zamanla bu sorun kendiliğinden geçer. Geçmediği durumda bir uzmana danışılmalıdır.
 
Üst