Çocuklarda öksürük

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Destina tarafından 7 Şubat 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda öksürük hangi noktaya geldiğinde endişe edilmeli?

  Öksürük kendi başına bir hastalık değildir. Çocukta öksürükle birlikte ateş varsa, sık nefes alıyorsa ortada mutlaka acil bir durum söz konusudur.

  Bunun yanında öksürükle birlikte dudaklarda, ellerde morarma görülüyorsa aynı şekilde acil olarak önlem almalı ve hekime başvurulmalıdır.

  Öksürüğünün karakteri kuruk dediğimiz kaba, havlar tarzdaysa, bununla birlikte yüksek bir ateş varsa acilen bir doktora başvurulması gerekir.

  Öksürüğün 3 haftayı geçmesi durumlarında bu öksürük kronik bir hal almış demektir ve bu da doktora başvurulması gerektiğini gösterir.

  Eğer öksürükler arka arkaya geliyorsa ve çocuk bu öksürük krizi sonucunda kusuyorsa bu da acil bir durumdur.

  Bu tür öksürükler çocuğun beslenmesine de ciddi orada etki eder. Öksürük çocuğun beslemesini, gece uyku uyumasını; kısaca yaşam kalitesini etkiliyorsa acil bir durum söz edilebilir.

  3 aydan küçük bebeklerdeki öksürük ise eğer emmesini azalttıysa, buna eşlik eden bir ateş varsa hemen doktora başvurulmasını gerektiren ciddi bir enfeksiyonla karşı karşıya olduğunu gösterir.
    2. Cevap: Çocuklarda öksürük

  Küçücük,önemsiz bir şey olarak gördüğümüz öksürüğün altından çok büyük hastalıklar çıkabiliyor maalesef..:( Bilgiler için teşekkürler Destina..:f40: