Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 22 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda İştahsızlık  Çocuklarda görülen iştahsızlık oldukca can sıkıcı bir durumdur özellikle anneler için.Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklardaki iştahsızlık dahada artıyor.Çocuklarda yaşanan iştahsızlık durumunda neler yapmanız gerektiğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  Çocuklarda görülen iştahsızlığın artmasının neden olan şeyler;

  Çocukların Yemek öncesi çok su içmesi veya şekerli gıdalar tüketmesi iştahsızlıklarının başlıca nedenidir.Ayrıca çocukların zamanında pütürlü gıdalara alıştırılmamış olmasıda iştahsızlığının nedenlerinden biridir.Çocuklaırn televizyon izlerken yemek yemeleride iştahsızlık nedenidir.Öğünlerin arasında pasta,çikolata gibi iştah kesicek şeyler tüketilmesi.Evde yaşanan gerginlik ve tartışmalar çocuğun iştahsız olmasına neden olur.Ayrıca çocuğunuzu sevmediği bir yemeği yemeye zorlamanızda büyük ölçüde onda iştahszılığa neden olacaktır.

  Çocukların rahat ve iştahlı bir şekilde yemek yemelerini istiyorsanız işte yapmanız gereken şeyler;

  Çocuğu kısıtlamayın bırakın döke saça yemeğini yesin istediği gibi yemesine izin verin.Tabağınu çok fazla doldurmayın az koyun ki tabağındaki yemeği bitirdikten sonra doymadığında tekrar almak istesin.Evde büyüklerden biri yemek seççiyorsa çocukda mutlaka o kişiyi takliet edecektir bu nedenle onun yanında bu gibi şeyler konuşulmamasına ben bunu sevmiyorum ben bu yemeği yemem gibi konuşmalar yapılmamalı bu konuda evde yaşayan herkes hassas davranmalı.

  Çocuğunuzun yemek istemediği bir yemeği yemesi için zorlamayın.Ve bunu hepimiz yapıyoruz kendimden biliyorum son lokma bitecek takıntısından kurtulun bırakın yemek istemiyorsa yemesin bu konuda çocuğunuza baskı yapmayın.Böyle davranırsanız çocuğunuz daha sağlıklı ve istekli beslenecektir.

  [IMGALT=https://www.forumdas.net/upl/uploads/cocukda-istahsizlik-28577.jpg]cocukda-istahsizlik-28577[/IMGALT]