Çocuklarda Görülen Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 17 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Demir eksikliği neredeyse her yaşta görülebilmektedir.Fakat en fazla 6 ay ve 24 ay arasındaki çocuklarda görülmektedir.Kansızlığın en riskli dönemi 6 ile 24 ay en riskli kansızlık görülme dönemidir.

    [IMGALT=https://www.forumdas.net/upl/uploads/cocukta-kansizlik-nasil-tedavi-edilir-26266.jpg]cocukta-kansizlik-nasil-tedavi-edilir-26266[/IMGALT]

    Demir eksikliği görülen çocuklarda huzursuzluk çok ağlama anneye düşkünlük ve renginde solukluk görülmektedir.Bu gibi durumlarda çocukların zaman kaybetmeden bir uzman doktora götürülmesi ve kansızlığının nedenlerinin araştırılması gerekmektedir.

    Ayrıca önerilen tedavileirn düzenli olarak uygulanması çocuklarda bu dönemde görülen demir eksikliğinin bir an önce aşılması için çok iyi olacaktır.Oyun çocukluğu döneminde uyumsulzuk ve arkadaşları ile geçinememe görülür.Ayrıca okul çocuklarında derslerin başarısızlık ve ders notlarınd adüşüklük görülebilir.Demir esksikliği düşünüdüğü andan itibaren kan tahlillerinin yapılması gerekir.İhmal edilmeden tedavinin gereksinimleri uygulanmalıdır.Demir, B 12 veya folik asit eksikliği varsa ilaç tedavisi uygulanır ve çocuğun beslenmesi düzenlenmelidir.

    Mide-barsak hastalığı ,alerji, adet kanamasında problem, barsak paraziti varsa önce bunlara yönelik tedaviler uygulanır. Hemolitik kansızlıkta biraz daha karmaşık tedaviler gerektrebilir.