Çocuklarda gece korkusu

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. merhabalar benim 5 yaşında bir oğlum var ve bu yaşına kadar hiç bir korkusu yoktu ve şimdi karanlıktan korkmaya ve yanlız yatmamak içiin korkmaa başladı bizimle yatmak istiyo nasıl davranıcağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim selamlar
    2. Cevap: Çocuklarda gece korkusu

  Daha çok 4 ile 12 yaşlar arasında görülür.Uykuya daldıktan 1– 2 saat sonra nöbet tarzında görülen önemli bir bozukluktur. Çocuk panik şekilde çığlık atarak uyanır,ter


  içinde kalmıştır,yatakta derin soluk alıp verme ve kalp çarpıntısı gözlenir.Bu nöbet 10 dakika içinde kendiliğinden geçer.E.E.G‘de çoğu zaman bozukluk vardır.Genellikle,yaş büyüdükçe kendiliğinden iyileşme görülür ancak bazı durumlarda tedavi gerekebilir.

  Çocuk gece korkuyla uyandığında “korkma , korkacak bir şey yok...hadi yat uyu !..” gibi sözler yerine, anne-babanın sevgi ve şefkat göstermesi,çocuğun gece yatmadan önce korku filmi izlemesinin engellenmesi, onu korkutacak konuların yanında konuşulmaması yararlı olacaktır.

  Ancak, çocuğun gece korkularının geçmesi, temelde yatan sorunu öğrenmeden ve ortadan kaldırmadan beklenmemelidir.Çok aşırı durumlarda ise profesyonel bir yardım alınması uygundur.
   


Yükleniyor...