Çocuklarda Fazla Bilgisayar Kullanmak Baş Ağrısı Yapar

Çocuklarda Fazla Bilgisayar Kullanmak Baş Ağrısı Yapar


Uzmanlar, çocukların bilgisayara olan bağımlılıklarının uyku sürelerinin azalmasına yol açtığı ve bu hareketsiz yaşamın çocuklarda baş ağrısı sıklığını artırdığını bildirdi.

"7'nci Dünya Çocuk-Ergen Başağrısı Kongresi" Başkanı Doç. Dr. Aynur Özge, Türkiye'de ilkokul öğrencilerinin yüzde 49,2'si, ortaokul ve lise öğrencilerinin ise yüzde 75,8'inin baş ağrısı problemi yaşadığına dikkati çekerek, fazla bilgisayar kullanımı, azalan uyku süresi ve hareketsiz yaşamın, çocuklarda baş ağrısı sıklığını anlamlı şekilde artırdığını bildirdi.

Aynı zamanda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi olan Doç. Dr. Özge, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların yaşam stillerinde, teknolojik gelişme ve toplumsal değişimlere paralel ortaya çıkan değişikliklerin, baş ağrısı yakınmasını daha sık gündeme getirdiğini kaydetti.

Doç. Dr. Özge, "Ülkemizde ilkokul öğrencilerinin yüzde 49,2'si, ortaokul ve lise öğrencilerinin ise yüzde 75,8'i baş ağrısı problemi yaşıyor. Fazla bilgisayar kullanımı, çocuklarda giderek azalan uyku süreleri ve hareketsiz yaşam, baş ağrısı sıklığını anlamlı şekilde artırmıştır" dedi.

Gerek Türkiye'de gerekse dünyada, ailelerin baş ağrısından yakınan çocuklarına karşı yeterince donanımlı olmadıklarını belirten Doç. Dr. Özge, yapılan araştırmaların, ciddi baş ağrıları olduğunda dahi anne ve babaların yüzde 35'inin bu durumdan haberdar olmadıkları ve gerekli önlemleri almadıklarını gösterdiğini ifade etti.

Doç. Dr. Özge, "Çocuk ve gençlerde en fazla gerilim tipi ile migren ağrısı görülüyor. Aileler bunun ya farkında olmuyor ya da çocukların baş ağrısını önemsemiyor. Çocukta migren olabileceğini düşünmüyor. Migren ağrısı çocuklarda kısa sürdüğü için numara yaptığını düşünüyor.

Oysa o yaşta çocuk tedavi edilirse erişkinlikte migren olma olasılığı yüzde 50 azalıyor. Gerilim tipi baş ağrısı da çocukta mutsuzluğa neden oluyor, okul başarısını düşürüyor. Eğer tedavi edilmezse bu ağrı ileride migrene dönüşebiliyor" şeklinde konuştu.

Kongrede ele alınacak

Çocuk ve ergenlerde görülen tüm baş ağrılarının, Türkiye'nin ev sahipliğinde 17-21 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek "7'nci Dünya Çocuk-Ergen Başağrısı Kongresi"nde ele alınacağını anlatan Doç. Dr. Aynur Özge, kongrenin Dünya Başağrısı Cemiyeti adına Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu tarafından düzenlendiğini söyledi.

Kongrenin açılış töreninde Norveç Oslo Bale Akademisi'nden gelen çocukların "Migrax" adlı migren baş ağrısını anlatan özel bir performans sergileyeceklerini dile getiren Doç. Dr. Özge, toplantı boyunca Ankara, Mersin ve İstanbul'dan çocukların yaptığı baş ağrısı konulu resimlerin de "Çocuk Başağrısı Sanat Galerisi" adıyla sergileneceğini ifade etti.

Doç. Dr. Aynur Özge ayrıca, kongrede paylaşılan bilgilerin halka ulaşabilmesi için, 21 Mayıs Çarşamba günü Marmara Üniversitesi ev sahipliğinde Haydarpaşa Yerleşkesi'nde, çocuk baş ağrısı konusunda ücretsiz bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini de bildirdi.
 
Üst