çocuklarda büyüme ağrısı


Birçoğunuz yavrunuzun geceleyin artan bacak ağrılarına, masaj için yalvarmalarına şahit olmuşsunuzdur. Ovalama ile ağrısı rahatlayan yavrunuza ilaç verip vermemekte tereddüt bile etmiş olabilirsiniz.Büyüme ağrıları genellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda bacaklarda diz etrafı, uyluk boyunca ve ayak bileklerinde, bazen de kollarda ağrı yapan iyi huylu bir ağrı sendromudur.En sık görülme 2 farklı yaş grubunda yoğunlaşır: 3-5 yaş ve 8-12 yaş. Kızlar ve erkeklerde eşit görülür.Nedeni gerçekten tam olarak bilinmemektedir. Büyümekte olan kemiklerin ağrıya neden olabileceği hakkında elimizde yeterli delil yoktur. En muhtemel mekanizma, gün içindeki koşma, atlama, zıplama, tırmanma gibi fiziksel hareketlerin eklemleri yorması olarak düşünülmektedir.Belirtileri:

Ağrı genelde akşamüstleri ve gece ortaya çıkar veya artar. Hatta uykudan bile uyandırabilir. Aileler ağrının olduğu günlerde gündüz daha fazla hareketli olduğunu fark edebilir. Ağrı şiddeti çocuktan çocuğa değişir ve gün içinde pek belirti vermez. Ağrı süresi genelde yarım saatten kısadır ama nadiren saatler bile sürebilir. Bazı çocuklarda ağrı her gün olurken bazılarında günler hatta haftalarca ağrısız dönemler olabilir.Aslında büyüme ağrısında ağrı yeri eklemler değil kaslardır. Baldır, uyluk ve bacak ön yüzünde ağrı daha fazla olur. Eklem hastalıklarında eklemlerde şişme, kızarıklık, ağrıya bağlı olarak basamama ve muayene sırasında artan ağrı varken büyüme ağrısında bunların hiçbiri görülmez. Üstelik çocuk muayene edilirken bacakları pasif hareketle kontrol edilirken rahatlar ve ağrısı azalır bile.Tanı:

Genelde yukarıdaki hikayenin alınması tanı için yeterlidir. Muayenede eklemlerde hareket kısıtlılığı ve ağrı olmaması gerekir. Nadiren kan tahlilleri, çok nadiren de film çekilmesi gerekebilir.Tedavi:

Çoğu kez tedavi gerekmeden masaj yeterli olur. Ağrı biraz daha şiddetli ise hafif ağrı kesiciler, nadiren de antiromatizmal özellikli ilaçlar gerekebilir. Zaten yaş ile bu ağrıların tamamı düzelir.Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Ağrıya ateş, iştahsızlık, kilo kaybı gibi genel hastalık belirtileri eşlik ediyorsa, ağrı inatla devam ediyor, uzun sürüyor; eklemde şişlik, kızarıklık ve basmayacak kadar ağrı oluyorsa; vücutta döküntüler varsa doktorunuzu arayın.
 

çok iyi biliyorum oğlumun bacaklarım ağrıyo diye ağlayıp benimde apar topar dr a götürmemden.Doktorun sakin tavrı bile beni sinirlendirmişti. Sonradan öğrendim ki bu tip ağrılar olurmuş. Oysa kendim büyürken bu ağrıları hiç hatırlamıyorum.

Bilinmesinde fayda olan bir konu. Teşekkürler Blue
 

çok iyi biliyorum oğlumun bacaklarım ağrıyo diye ağlayıp benimde apar topar dr a götürmemden.Doktorun sakin tavrı bile beni sinirlendirmişti. Sonradan öğrendim ki bu tip ağrılar olurmuş. Oysa kendim büyürken bu ağrıları hiç hatırlamıyorum.

Bilinmesinde fayda olan bir konu. Teşekkürler Blue
aynı sorunu biz de yaşadık :(

ve oğlum romatizma oldu zannetmiştim
 
Üst