Çocuklara Kitap Seçerken


Çocuklar dahil edildiklerini ve yetkili olduklarını hissetmek isterler. Sizinle beraber takip edebilecekleri kitaplar seçin, özellikle tekrarlayan metinleri olanları veya kelimeleri tamamlayabilecekleri kitaplar. Az yazılı kitaplar seçerek dikkatini sağlamaya çalışın, ya da ilgi alanı olduğunu bildiğiniz başlıklı kitapları seçin.

12-24 ay çocuklarına kitap dayanıklı kabı olan resimli kitapları tercih edin. Resimlerde onların her gün yaptığı şeyleri yapan çocuk resimleri olsun. Yatma zamanı, banyo veya yemek zamanı ile ilgili kitaplar iyi birer seçim olabilir.

24-36 ay çocukları sayfaları çevirebilirler, kalın kaplı kitapların ötesine geçme zamanıdır. Aynı zamanda okumanın mekaniğinide anlamaya başlarlar ve tekrarlayan ve ezberlemesi kolay olan kitaplardan hoşlanırlar, böylece onlar da ‘okuyabilirler’.

Artık çocuklarınızın tutkularının neler olduğunu bilmeye başlarsınız; trenler mi, kamyonlar mı, veya ayılar mı? İlgilerini çeken şeylerle ilgili kitaplar bulun.Bu yaş çocukları aynı zamanda çocuklar aileler ve hayvanlarla ilgili kitaplardan hoşlanırlar.

Bu yaş çocukları el yapımı kitaplara, resim yapıştırılan kitaplara veya tanıdıkları insanların olduğu resim albümlerine bakmaktan hoşlanırlar. Şiir ve şarkı kitapları da iyi seçimler olabilir.Bir bakmışsınız ki okuma zamanı şarkı söyleme zamanı olmuş.
 
Üst