Çocuk yaşadıklarından öğrenir

Çocuklarımız gelecek hayatlarını bizim onlara model olarak gösterdiğimiz şekilde yaşamaktadır.Çocuklarımızın her davranışının altında bizden esintiler vardır.

ÇOCUK YAŞADIKLARINDAN ÖĞRENİR...

Eğer bir çocuk eleştiriyle yaşarsa,kınamayı öğrenir.
Eğer bir çocuk düşmanlıkla yaşarsa, savaşmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk utançla yaşarsa, suçlu hissetmeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk hoşgörü ile yaşarsa, sabırlı olmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk övgüyle yaşarsa, değer vermeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk alayla yaşarsa, utanmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk adil yaşarsa, adaleti öğrenir.
Eğer bir çocuk güvenceyle yaşarsa, inanmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk dürüstlükle yaşarsa, doğruyu öğrenir.
Eğer bir çocuk yüreklendirmeyle yaşarsa, kendine güvenmeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk arkadaşlıkla yaşarsa, dünyada sevgiyi bulmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk onaylamayla yaşarsa, kendinden hoşlanmayı öğrenir.

Dorothy Law Nolte
 
Ewet haklısın arkadaşım çocuklarımız birazda bizim aynamızmı acaba dünyada en ZOR vede en zevkli iş sanırım çocuk büyütmek hayatı bizde onlarla beraber öğrenmiyormuyuz onlarda baktılarmı bize kendilerini görüyorlar allah herkese hayırlı evlatlar versin inşallah:)
 
Etkileyici ve düşündürücü,hepimizin de bildiği kaçınılmaz gerçekler bunlar ne yazık ki.Bizleri model olarak aldıkları kadar çevredende etkilenebiliyorlar.Bu yüzden insan olarak herkesin örnek olması gerekiyor.
Teşekkürler Aynsem..
 
çok önemli bir konuyu ele almışsın aysnem.Herşeyin telafisi vardır.yaptığımız pasta yemek yanarsa malzemesi tekrar alınır ve tekrar yapılarak telafi edilir. yanlış kestiğimiz bir kumaşın yeni kumaşla telafisi vardır.Ama yanlış eğittiğimiz bir çocuğun telafisi olamaz.Biz yetişkinlerin asla unutmamması gereken şey çocuklarımızı doğru yetiştirmektir.Kimi anne babalar çocuklarının yoruldukları yere han kurarak onları hayata hazırladıklarını sanıyolar maalesef. Bir çocuk her istediği şeyin olamayacağını elindekiyle yetinmesi gerektiğini öğrenmelidir unutmayalım çocuk bir fotokopi makinası gibidir büyüklerinden ne görürse aynısını taklit eder onları sevgi ortamı içerisinde hayata hazırlamak hepimizin görevidir.
 
Bu sözleri çerçeveletip herkesin duvarına asması lazım aslında
Günde üç posta okuyup ona göre hareket etmek için
 
Çok önemli bi paylaşım bir ailede cocuğun yetişmesi,gerçekten yanlış evlilikler,ekonomik yetersizlikler,alkol,egitimsiz anne ve babalar bunu hepsi için söylemiyorum tapuları olanlar için söylüyorum,hırslı ebeveynler,ilgisizlik,evlilikte şiddet,baskı,korku,.....bu ortamda büyüyen cocuklar
ne kadar sağlıklı olucak,ne kadar başarılı topluma faydalı biri olucak düşünmek lazım,Türkiye demiyorum
evrensel düşünüyorum dünya bunun örnekleriyle dolu ,gerçekten cocuklar anne ve babalrını bir modeli
siz ne veririseniz size onu yansıtacaktır,Şu sıralarda bu gerçekten çok önemli anne ve babalar dikkat uyuşturuca artık ilköğretimde cocuklarınızla ilgilenin,sevginizi gösterin,ona zaman ayırın,onu dinleyin,kendi
isteklerinizi değil onu istediklerini,hayallerini dinleyin,bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun die sorun,çocuğunuzla ilgili bir karar alırken ilkönce onun fikrini sorun...
Paylaşım için çok çok teşekkürler emeğinize sağlık
 
hepside özlü ve doğru sözler teşekkürler Aynsem

Öncelikle dinlemeyi secerseniz paylaşırsınız..Paylaştıkça güvenir, güvendikçe dinler..Amaç ders vermek degil dogruya yönlendirmektir. Hayat uzun bir yol hatalar yapılacaktır, mümkün olan yaşayıp ögrenmektir.
Bizler çocuklarımızın arkadaşı olmalıyız, suçlayıcı olmamalı, bir birey olduklarını hiç unutmamalı ve onları beklentisiz çok sevmeliyiz..
 
umarım hepimiz çocuklarımıza en iyi örnek olabiliriz ve onları hak ettikleri gibi yetiştirebiliriz :)
çok güzeldi aynsem emeğine sağlık teşekkürler
 
Harika paylaşım
Emeğine sağlık aynsem
Çobcuklar geleceğimiz geleceğimizi güzel yetiştirmeliyiz
Etkileyicşi saptamalar.
 
Üst